Terroryści wykonali na nich wyrok. Dwaj polscy franciszkanie zostali beatyfikowani

Polscy misjonarze męczennicy o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek zostali beatyfikowani. Nabożeństwu w Peru przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato. Strzałkowski i Tomaszek zostali zamordowani przez bojówkę terrorystycznego ugrupowania Świetlisty Szlak w 1991 roku. To pierwsi błogosławieni polscy misjonarze męczennicy.

Polscy franciszkanie zostaną beatyfikowani. Papież: to męczennicy za wiarę

Dwóch polskich franciszkanów: Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski, zostanie wkrótce beatyfikowanych. Zgodę na to wyraził już papież Franciszek....

zobacz więcej

Podczas mszy na stadionie w mieście Chimbote razem z Polakami na ołtarze został wyniesiony włoski ksiądz Alessandro Dordi, zabity kilkanaście dni później w tej samej diecezji. Organizatorzy szacują, że w uroczystości uczestniczyło ponad 20 tys. wiernych. Z Polski przyleciało ok. 200 osób, w tym najbliżsi krewni zamordowanych misjonarzy, arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski i przedstawiciele zakonu franciszkanów.

– Męczennicy zachęcają nas żebyśmy my również stawili czoła trudnościom życia codziennego: wierności rodzinie, wybaczaniu, dbaniu o edukację dzieci, dzieleniu się z cierpiącymi, nie baniu się dawania świadectwa wiary – powiedział w homilii kard. Angelo Amato, przedstawiciel papieża Franciszka. W modlitwie uczestniczył prezydent Peru Ollanta Humala.

Dekret uznający męczeństwo duchownych zatwierdził w lutym papież Franciszek. Miejscowy Kościół zapowiadał to wydarzenie jako bezprecedensowe – są to bowiem trzej pierwsi męczennicy w historii Peru.

Zakonnicy pracowali z dziećmi i młodzieżą w założonej przez nich szkole, zbudowali instalację wodną i kanalizację.

Ojciec Zbigniew Strzałkowski

Ojciec Zbigniew Strzałkowski urodził się 3 lipca 1958 roku w Zawadzie koło Tarnowa. Ukończył technikum mechaniczne, a następnie wstąpił do zakonu franciszkanów. Po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Krakowie w 1986 roku otrzymał we Wrocławiu święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego metropolity, kardynała Henryka Gulbinowicza.

O. Strzałkowski był jednym z pierwszych zakonników, którzy w 1988 roku rozpoczęli pracę misyjną w andyjskim miasteczku Pariacoto na terenie diecezji Chimbote. Polegała ona na działalności duszpasterskiej, a także na pracy dobroczynnej.

Zakonnicy pracowali z dziećmi i młodzieżą w założonej przez nich szkole, zbudowali instalację wodną i kanalizację, nieśli pomoc rdzennej ludności. W Peru trwała wtedy wojna domowa.

Ojciec Michał Tomaszek

W 1989 roku do Pariacoto przyjechał ojciec Michał Tomaszek, urodzony 23 września 1960 roku w Łękawicy koło Żywca. Studiował teologię w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1987 roku.Mimo otrzymywanych pogróżek i wcześniej dokonywanych tam aktów przemocy oraz wandalizmu, franciszkanie nie opuścili misji i kontynuowali posługę. Terroryści uznawali ich pracę dobroczynną i duszpasterską za szkodliwą dla rewolucji.

Mimo otrzymywanych pogróżek franciszkanie nie opuścili misji i kontynuowali posługę. Terroryści uznawali ich pracę dobroczynną i duszpasterską za szkodliwą dla rewolucji.

„Życia nie można zmarnować”. Prapremiera filmu TVP o zamordowanych franciszkanach

„Życia nie można zmarnować” – z tym mottem szli przez życie misjonarze franciszkanie – Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek. Te słowa stały się...

zobacz więcej

Wyrok śmierci od terrorystów

9 sierpnia 1991 roku bojówkarze wtargnęli do domu parafialnego w Pariacoto i uprowadzili dwóch zakonników. Związanych wywieźli w okolice cmentarza. W drodze terroryści urządzili im błyskawiczny proces zakończony wydaniem wyroku śmierci. Polacy zostali zastrzeleni.

25 sierpnia, w położonej w pobliżu miejscowości Vinzos, zabity został włoski ksiądz Alessandro Dordi. Wracał do domu po odprawieniu mszy.

Do Polski wiadomość o śmierci ojców Strzałkowskiego i Tomaszka dotarła 10 sierpnia 1991 roku. Przekazał ją krakowski prowincjał franciszkanów o. Zdzisław Gogola. – Dwaj franciszkanie zostali zamordowani przez terrorystów – wyjaśnił.

teraz odtwarzane
Rozmowa ze scenarzystą i reżyserem filmu „Życia nie można zmarnować”

Proces beatyfikacyjny

Od samego początku w miejscowym Kościele dominowała opinia o męczeńskim charakterze śmierci misjonarzy. Pierwsze konsultacje miejscowego biskupa z Kurią Generalną Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, dotyczące wystąpienia z wnioskiem o ich beatyfikację, rozpoczęły się jeszcze w 1991 roku.

Episkopat Peru zgodził się na prowadzenie procesu beatyfikacyjnego i podjęcie zabiegów o uznanie Polaków za męczenników na początku 1992 roku. Trzy lata później konferencja peruwiańskiego episkopatu opowiedziała się za tym, aby do postępowania dotyczącego męczeństwa Polaków dołączyć sprawę księdza Dordiego.

Proces beatyfikacyjny ojców Tomaszka i Strzałkowskiego został otwarty na szczeblu diecezjalnym 9 sierpnia 1996 roku w Pariacoto, w piątą rocznicę ich śmierci. Było to jeszcze w czasach aktywności bojowników Świetlistego Szlaku. Postępowanie prowadzili postulatorzy z Polski i Peru. Wkrótce potem powołano pomocniczy trybunał rogatoryjny w Krakowie, który również zajmował się procedurami procesowymi.

Od października 2002 roku toczyło się postępowanie kanoniczne w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie.

W niedzielę odbędzie się w Pariacoto marsz dla pokoju. Jego uczestnicy dojdą do miejsca śmierci franciszkanów.

Marsz dla pokoju

Konferencja episkopatu Peru zapowiedziała, że dzień po beatyfikacji, a więc w niedzielę, odbędzie się w Pariacoto marsz dla pokoju. Jego uczestnicy dojdą do miejsca śmierci franciszkanów. W marszu wezmą udział mieszkańcy 73 wiosek, w których prowadzili oni posługę.

W niedzielę o godz. 9:30 w TVP1 wyemitowany zostanie film „Życia nie można zmarnować”, który został zrealizowany przez ekipę TVP w peruwiańskich Andach i w Polsce. Scenarzystą i reżyserem filmu jest Krzysztof Tadej.

źródło:

Zobacz więcej