„Życia nie można zmarnować”. W przeddzień beatyfikacji zapraszamy na film TVP o zamordowanych franciszkanach

Kadr z filmu „Życia nie można zmarnować” (fot. materiały prasowe)

„Życia nie można zmarnować” – tak brzmiało życiowe motto misjonarzy Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka. I tak brzmi tytuł filmu o ich życiu i pracy, na który zapraszamy dziś o godz. 20.25 do TVP1. Franciszkanów zamordowali członkowie komunistycznej organizacji Świetlisty Szlak w Peru w 1991 r. W sobotę w Peru odbędzie się beatyfikacja polskich misjonarzy.

Polscy franciszkanie zostaną beatyfikowani. Papież: to męczennicy za wiarę

Dwóch polskich franciszkanów: Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski, zostanie wkrótce beatyfikowanych. Zgodę na to wyraził już papież Franciszek....

zobacz więcej

Na transmisję z mszy beatyfikacyjnej zapraszamy do TVP Polonia w sobotę o godz. 15.50.

Film został zrealizowany przez ekipę TVP w peruwiańskich Andach i w Polsce. Są w nim m.in. wypowiedzi świadka porwania polskich zakonników – siostry zakonnej Berty Hernandez, a także Luisa Bambarena, emerytowanego biskupa, który zaprosił do Peru polskich zakonników. O zakonnikach opowiadają również mieszkańcy Pariacoto i polscy misjonarze obecnie tam pracujących. W Polsce zostały nagrane rozmowy z rodzinami męczenników, w tym z mamą Zbigniewa Strzałkowskiego, która wcześniej nie chciała wypowiadać się dla mediów.

Zdjęcia filmowe w Peru, ekipa TVP, realizowała w Limie, Chimbote, w Barrance nad Oceanem Spokojnym i w parafii Pariacoto. Scenarzystą i reżyserem filmu jest Krzysztof Tadej.

Misja franciszkanów

Film mówi także o efektach pracy polskich misjonarzy. Przed kamerami wypowiadają się osoby, które zmieniły swoje życie pod wpływem historii ich życia, m.in. o. Dariusz Mazurek, który po zamordowaniu zakonników postanowił wstąpić do zakonu i obecnie jest misjonarzem w Peru. Choć od śmierci o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego minęły 24 lata, pamięć o nich jest nadal żywa w miejscu, gdzie pracowali.

Franciszkanie o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek rozpoczęli pracę misyjną w peruwiańskim Pariacoto w 1989 r. Zginęli 9 sierpnia 1991 r. z rąk terrorystów z ugrupowania Sendero Luminoso (Świetlisty Szlak) zabici strzałami w tył głowy. O. Strzałkowski miał 33 lata, o. Tomaszek 31.

Proces beatyfikacyjny misjonarzy rozpoczął się na szczeblu diecezjalnym w 1996 r., a od 2002 r. toczyło się postępowanie w Watykanie. Razem z Polakami na ołtarze zostanie wyniesiony włoski ksiądz Alessandro Dordi, także zamordowany przez Świetlisty Szlak.

Będą to pierwsi męczennicy w historii Peru i pierwsi polscy błogosławieni misjonarze męczennicy.

źródło:
Zobacz więcej