RAPORT

Pogarda

„Odwrócenie szkodliwej pseudoreformy”. PiS pokazuje ustawę o 6-latkach

Najnowsze

Popularne

– Najważniejszą sprawą w tej ustawie jest zapis, że obowiązek szkolny będzie istniał od 7 roku życia. Dzisiaj ustawa wpłynie do laski marszałkowskiej – zapowiedziała Marzena Machałek z PiS, która na konferencji prasowej zaprezentowała najważniejsze założenia reformy systemu edukacji w Polsce. Dodała, że jedną z obietnic PiS było „odwrócenie szkodliwej pseudoreformy, która polegała na wcielaniu 6-letnich dzieci do szkół”.

Machałek wyraziła nadzieję, że nowelizacja zostanie przyjęta do końca roku.

Zaznaczyła, że projekt przygotowywany był wspólnie z resortem edukacji. Uczestnicząca w konferencji minister edukacji Anna Zalewska dodała: „do 31-ego będziemy starali się o podpis prezydenta pod ustawą”.

Szydło: projekt ustawy o dobrowolnej nauce sześciolatków w szkołach do przyjęcia w ramach stu dni rządów PiS

– To jedna z ustaw, które będziemy chcieli – w ramach stu dni rządów Prawa i Sprawiedliwości – przeprowadzić i przyjąć. Wskazujemy w niej, że...

zobacz więcej

Jak poinformowała Machałek, w projekcie znajdzie się zapis, zgodnie z którym dzieci sześcioletnie urodzone do końca sierpnia będą mogły pójść do pierwszej klasy pod warunkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego. Jeśli nie będą go miały, konieczna będzie pozytywna opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej. W przypadku dzieci sześcioletnich urodzonych od września do grudnia, oprócz rocznego przygotowania przedszkolnego, opinia poradni będzie obowiązkowa.

Dzieci będą mogły powtarzać pierwszą klasę

Nowelizacja ma też umożliwić rodzicom dzieci sześcioletnich, którzy w tym roku posłali je do pierwszej klasy, ponowne zapisanie ich do pierwszej klasy w przyszłym roku.

Machałek poinformowała także, że w projekcie znajdą się także zapisy dotyczące nadzoru pedagogicznego, m.in. przywracające kuratorowi prawo weta wobec decyzji samorządów o likwidacji szkół. Minister edukacji ma zaś otrzymać prawo powoływania i odwoływania kuratorów i wicekuratorów oświaty.

W projekcie ma też być przesunięcie o trzy lata, do 2019 r., wejścia w życie przepisów nakazujących samorządom przekształcanie oddziałów przedszkolnych w szkołach w przedszkola i w ten sposób utworzenia zespołów szkolno-przedszkolnych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej