Lisa poleciała w kosmos. Będzie badała teorię Einsteina

Sonda ma się oddalić na ok. 1,5 mln km (fot. ESA/ATG medialab)

Sonda Lisa Pathfinder została w czwartek rano wystrzelona w kosmos za pomocą rakiety Vega. Ma do wykonania niezwykłą misję – będzie badać tak zwane fale grawitacyjne, których istnienie założył Albert Einstein, ale nie zostało to potwierdzone za pomocą obserwacji.

Zobacz Plutona z bliska. Sonda New Horizons przysłała nowe zdjęcia

Kratery, łańcuchy górskie, wąwozy, lodowe rzeki. Takie szczegóły Plutona widać na niezwykłych zdjęciach przysłanych przez sondę New Horizons. Być...

zobacz więcej

Start miał miejsce w Gujanie Francuskiej. Misję zorganizowała Europejska Agencja Kosmiczna, a skonstruowanie i wysłanie sondy kosztowało ok. 400 mln euro. Lisa to dopiero prototyp. Jej głównym zadaniem jest przetestowanie nowej aparatury. Jeżeli urządzenia okażą się odpowiednio skuteczne, EAK wyśle w kosmos kolejne sondy, oparte na konstrukcji Lisy.

Misja potrwa od pół roku do roku. W tym czasie Lisa poleci ok. 1,5 mln km w stronę Słońca. Urządzenie jest wyposażone w niezwykle precyzyjny miernik laserowy, który ma sprawdzać sposób poruszania się dwóch swobodnie unoszących się „ciężarków”, wykonanych z mieszanki złota i platyny. Rejestrowane będą zmiany położenia rzędu pikometrów – w tej jednostce mierzona jest wielkość atomów.Kosmiczne fale

Na podstawie wykonanych obserwacji naukowcy chcą potwierdzić istnienie fal grawitacyjnych. Są one wytwarzane przez dwa bardzo szybko krążące wokół siebie obiekty, np. gwiazdy. W ten sposób powstają spiralnie tworzące fale nieco podobne do tych, które powoduje wrzucony do wody przedmiot. Ich istnienie wynika z teorii względności, ale nigdy nie udało się ich zaobserwować.

źródło:
Zobacz więcej