RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Państwo prawa, nie prezesa” i „Zamachowcy”. Przeciwnicy i obrońcy zmian w TK pikietowali pod Sejmem

Wrzało w Sejmie, wrzało też przed Sejmem. Burzliwej debacie poświęconej wyborowi nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego towarzyszyły demonstracje przed budynkiem parlamentu. „Demokracji nie oddamy” – skandowali przeciwnicy zmian. Zwolennicy natomiast apelowali do prezydenta Andrzeja Dudy o przeprowadzenie referendum ws. rozwiązania Trybunału.

Ziobro chce postawić szefa TK przed Trybunałem. „Zapomniał o swojej funkcji”

zobacz więcej

W Sejmie wybrano pięciu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego: Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Piotra Pszczółkowskiego, Mariusza Muszyńskiego i Julię Przyłębską. Kandydatów zgłosił tylko klub PiS.

O rozwiązanie Trybunału Konstytucyjnego

W tym czasie przed Sejmem zebrały się dwie grupy: zwolenników i przeciwników zmian w Trybunale Konstytucyjnym. – Protestujemy przeciw zawłaszczaniu państwa i prawa przez sędziów Trybunału Konstytucyjnego – mówiła Ewa Stankiewicz z ruchu „Solidarni 2010”, zwolenniczka zmian w TK.

Grupa kilkudziesięciu osób popierająca te zmiany skandowała: „Zamachowcy! Zamachowcy!”, „Precz z komuną”, „Polska racja stanu”.

Uchwały o wyborze nowych sędziów TK opublikowane w „Monitorze Polskim”. Prezydent może odebrać ślubowanie

zobacz więcej

„Demokracji nie oddamy”

Z kolei jeden ze współorganizatorów protestu przeciwników zmian w TK, Jakub Górnicki ze stowarzyszenia e-Państwo mówił, że obecna władza odbiera głos nie tylko opozycji, ale również obywatelom. – My jesteśmy tu dzisiaj, aby powiedzieć, że taki tryb pracy Sejmu nie jest dobry. Chcielibyśmy, aby był znacznie dłuższy czas dla opozycji i obywateli przy pracach nad ustawami czy też uchwałami – powiedział.

Przeciwnicy zmian w TK skandowali: „Państwo prawa, nie prezesa” oraz „Demokracji nie oddamy”.

Podczas protestu miała miejsce krótka szarpanina między kilkoma osobami z obu grup. Doszło do niej, gdy jeden ze zwolenników zmian w Trybunale chciał odebrać transparent osobie z przeciwnej grupy. Szarpiących się rozdzieliła policja.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej