RAPORT

Wojna na Ukrainie

Opozycja apeluje do prezydenta: skończmy z chaosem konstytucyjnym w Polsce

Prezydent powinien zająć stanowisko ws. sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego. Zaapelowali o to do prezydenta Andrzeja Dudy szefowie klubów PO, Nowoczesnej i PSL. Jak podkreślali, prezydent jako strażnik konstytucji powinien zabrać głos w sprawie TK.

Uchwały o wyborze nowych sędziów TK opublikowane w „Monitorze Polskim”. Prezydent może odebrać ślubowanie

zobacz więcej

Sławomir Neumann (PO), Ryszard Petru (Nowoczesna) i Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) poinformowali na wspólnej konferencji prasowej w Sejmie o skierowaniu do prezydenta pisemnego apelu.

– Apelujemy do pana prezydenta o zajęcie stanowiska w sprawie trwającego już od kilkunastu dni zamieszania wokół Trybunału Konstytucyjnego – powiedział Kosiniak-Kamysz. Zwrócił uwagę, że minęła już doba od workowego spotkania, które w sprawie TK zorganizował prezydent Duda. Wzięli w nim udział szefowie wszystkich klubów parlamentarnych oraz prezes TK Andrzej Rzepliński oraz wiceprezes Trybunału Stanisław Biernat.


Według Neumanna, podczas wtorkowego spotkania wszyscy trzej szefowie klubów odnieśli wrażenie, że Andrzej Duda „czuje powagę sytuacji i problem konstytucyjny, jaki jest dzisiaj w Polsce”. – Liczyliśmy, że te 24 godziny, które minęły od spotkania, natchną pana prezydenta tym, by zabrał głos i swoje stanowisko przedstawił, a także, że zareaguje na naszą wczorajszą prośbę i wystąpi do swoich byłych koleżanek i kolegów z PiS o to, żeby powstrzymali się przed jakimikolwiek decyzjami, które jeszcze bardziej skomplikują i wprowadza jeszcze większy chaos konstytucyjny w Polsce – zaznaczył szef klubu PO. Dodał, że wierzy, iż Duda będzie stał na straży konstytucji.
teraz odtwarzane
Neumann: wierzę, że prezydent będzie stał na straży konstytucji

„Czas, by się opamiętać”

Zdaniem Ryszarda Petru, autorzy listu liczą „na opamiętanie”, ponieważ „z każdym dniem brniemy coraz bardziej w pat konstytucyjny”. – Sytuacja potem będzie nie do rozwiązania, osłabimy TK, a tak naprawdę obawiam się, że jeśli by prezydent Duda przyjął ślubowanie od tych dzisiaj prawdopodobnie wybranych sędziów Trybunału, to potem będzie tego żałował, bo tak naprawdę będzie podejmował decyzje, które nie są poparte w pełni demokratycznym wyborem – mówił lider Nowoczesnej. I przekonywał, że w sprawie wyboru sędziów TK „nie ma pośpiechu”.

W liście do prezydenta szefowie trzech klubów napisali m.in., że „toczące się od kilku tygodni postępowanie w sprawie Trybunału Konstytucyjnego budzi wiele wątpliwości prawnych, konstytucyjnych oraz podważa zaufanie do demokratycznego państwa prawa”.


Głosowanie w sprawie wyboru nowych sędziów TK ma się odbyć jeszcze w środę. Kandydatów zgłosił tylko klub PiS; są to: obecny poseł PiS Piotr Pszczółkowski, b. senator PiS Henryk Cioch, a także Mariusz Muszyński, Lech Morawski i Julia Przyłębska.

W ub. tygodniu Sejm głosami PiS i Kukiz'15, a przy sprzeciwie pozostałych klubów opozycyjnych, uznał, że wybór pięciu sędziów dokonany 8 października przez Sejm poprzedniej kadencji – nie miał mocy prawnej. Trzej sędziowie zostali wybrani w miejsce tych, których kadencja wygasała 6 listopada, czyli w trakcie kadencji poprzedniego Sejmu; dwaj pozostali – w miejsce sędziów, których kadencja wygasa 2 i 8 grudnia, czyli w trakcie kadencji obecnego Sejmu. Wybrani w październiku sędziowie nie zostali dotychczas zaprzysiężeni przez prezydenta Andrzeja Dudę, co jest konieczne, by mogli orzekać.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej