RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

PiS chce wybierać sędziów. Neumann: decyzja Trybunału Konstytucyjnego to uniemożliwia

– Większość parlamentarna może uznać, że dziś nie jest 1 grudnia, tylko 1 maja. Większość parlamentarna może przegłosować uchwały, ale po to jest Trybunał Konstytucyjny, żeby nie dopuszczać do obiegu bubli prawnych, niezgodnych z konstytucją – mówił w programie „Dziś wieczorem” TVP Info Sławomir Neumann z PO.

Trybunał Konstytucyjny wystąpił we wtorek do Sejmu o powstrzymanie się od wyboru nowych sędziów do czasu wydania przez TK wyroków w sprawach ustawy o trybunale i jej nowelizacji - czytaj więcej na ten temat.

TK chce, by Sejm zaczekał z wyborem sędziów. Rzepliński: nie wyobrażam sobie ignorowania tego postanowienia

Trybunał Konstytucyjny wystąpił do Sejmu o powstrzymanie się od wyboru nowych sędziów do czasu wydania przez TK wyroków w sprawach ustawy o...

zobacz więcej

„To bezpiecznik, żeby władza nie zawłaszczała wszystkiego”

– To jest postanowienie, to nie jest apel – komentował to posunięcie TK Neumann. Jego zdaniem wtorkowe postanowienie uniemożliwia wybór sędziów, którego w środę chce dokonać PiS.

– Oczywiście można się zżymać, ale po to ten bezpiecznik jest w państwie ustawiony, żeby władza, która ma większość, nie zawłaszczała wszystkiego – ocenił.

Dodał, że jego zdaniem postanowienie TK wiąże też ręce prezydentowi. – Mówi o wstrzymaniu się Sejmu, ale mówi też, że 3 i 9 grudnia będzie rozstrzygnięcie. Przyjęcie ślubowania od sędziów, tych trzech wybranych (w poprzedniej kadencji – red.), powinno nastąpić przed 7 listopada, gdy rozpoczęli swoją kadencję. Mamy 1 grudnia i mamy kłopot. Trzeba poczekać na orzeczenie Trybunału – podsumował.

„Cztery na pięć osób są skażone polityką”

W programie poruszony został także temat nowych kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Wystawił ich tylko PiS. To Julia Przyłębska, Henryk Cioch, Lech Morawski, Mariusz Muszyński i Piotr Pszczółkowski.

Neumann wskazał, że ci kandydaci nie są apolityczni. – Piotr Pszczółkowski, dziś poseł PiS, wcześniej był reprezentantem 20 rodzin smoleńskich w procesach, Lech Morawski był członkiem Komitetu Naukowego Konferencji Smoleńskich, Henryk Cioch to główny prawnik SKOK-ów, a Mariusz Muszyński to także ekspert PiS, związany ze śledztwem smoleńskim. Przypomnijmy sobie wystąpienie posła wnioskodawcy o uchylaniu uchwał (o wyborze sędziów TK w poprzedniej kadencji – red.), bo TK jest ciałem upolitycznionym. Dzisiaj PiS pokazuje nazwiska swoich kandydatów. Cztery na pięć osób są skażone polityką, jaskrawą i radykalną – krytykował. Dodał, że PO wybierała na sędziów osoby, które mają niezależne poglądy.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM „DZIŚ WIECZOREM”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej