RAPORT

Wojna na Ukrainie

TK chce, by Sejm zaczekał z wyborem sędziów. Rzepliński: nie wyobrażam sobie ignorowania tego postanowienia

Prof. Rzepliński potwierdził, że nie będzie orzekał w sprawie czerwcowej ustawy o TK (fot. PAP/Tomasz Gzell )
Prof. Rzepliński potwierdził, że nie będzie orzekał w sprawie czerwcowej ustawy o TK (fot. PAP/Tomasz Gzell )

Trybunał Konstytucyjny wystąpił do Sejmu o powstrzymanie się od wyboru nowych sędziów do czasu wydania przez TK wyroków w sprawach ustawy o trybunale i jej nowelizacji – poinformował prof. Andrzej Rzepliński, prezes TK. Potwierdził także, że on i sędziowie Stanisław Biernat i Piotr Tuleja 3 grudnia nie będą orzekać.

Komisja pozytywnie zaopiniowała kandydatów PiS na sędziów TK [RELACJA]

W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie zorganizowane przez Andrzeja Dudę. Dotyczyło sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym. W spotkaniu wzięli...

zobacz więcej

11 sędziów TK wydało w poniedziałek postanowienie „co do zabezpieczenia wniosku” grupy posłów, którzy zaskarżyli ustawę o TK oraz nowelizację tej ustawy – powiedział prof. Rzepliński.

Prezes wyjaśnił, że trybunał zastosował tu przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. – Jako obywatel i sędzia nie wyobrażam sobie ignorowania takiego postanowienia – podkreślił Rzepliński.

Skład pięcioosobowy

Potwierdził także, że trybunał oddzielnym postanowieniem wyłączył jego oraz sędziów Stanisława Biernata i Piotra Tuleję od orzekania 3 grudnia w sprawie czerwcowej ustawy o TK. Sprawę tę rozpatrzy skład pięciu sędziów, a nie – jak wcześniej zapowiadano – pełny skład TK. Rzepliński podkreślił, że orzeczenie składu pięcioosobowego ma taką samą moc prawną, jak orzeczenie pełnego składu.

Prezes i wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego będą na spotkaniu u prezydenta Dudy

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński i wiceprezes Stanisław Biernat przyjęli zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy na spotkanie ws....

zobacz więcej

Na wniosek Sejmu

We wtorek Sejm wnioskował do Trybunału Konstytucyjnego o wyłączenie sędziów. Wyłączenie to dotyczy orzekania w sprawie decyzji o powołaniu pięciu sędziów TK przez posłów poprzedniej kadencji. Poseł PiS Marek Ast argumentuje, że sędziowie pełnili „rolę doradczą” podczas procedowania ustawy o trybunale. Jak wyjaśnia, w związku z tym może on orzekać we własnej sprawie, ale nie w pełnym składzie.

Sprawę wyboru pięciu sędziów przez posłów poprzedniej kadencji Trybunał zbada w czwartek.

W przyszłą środę sędziowie zbadają konstytucyjność nowelizacji ustawy o trybunale autorstwa PiS.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej