RAPORT

Wojna na Ukrainie

Uczelnia Dudy krytykuje prezydenta za podpis pod ustawą w sprawie TK. „Uchwały nie mają mocy prawnej”

Wydział Prawa UJ w uchwale zwraca się do prezydenta Andrzeja Dudy (fot. Wikipedia/KHRoN/wpia.uj.edu.pl)
Wydział Prawa UJ w uchwale zwraca się do prezydenta Andrzeja Dudy (fot. Wikipedia/KHRoN/wpia.uj.edu.pl)

Do „uszanowania prawa i wolności obywatelskich” wezwała prezydenta Andrzeja Dudę Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, zaniepokojona działaniem władz ws. Trybunału Konstytucyjnego.

Szefowie klubów u prezydenta. Trwają konsultacje w sprawie Trybunału Konstytucyjnego

Prezydent Andrzej Duda zaprasza na konsultacje szefów klubów parlamentarnych, prezesów Trybunału i marszałka Sejmu. Chce wysłuchać ich opinii i...

zobacz więcej

„Podpisana przez Pana Prezydenta ustawa z dnia 19 listopada 2015 r. o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym nie daje się pogodzić z zasadą demokratycznego państwa prawnego, naruszając wymogi nieusuwalności sędziów, legalizmu i niedziałania prawa wstecz. Podważa zaufanie do Trybunału Konstytucyjnego, pozbawiając Państwo Polskie podstawowej instytucji ochrony praw fundamentalnych” – napisali autorzy uchwały.

W ocenie autorów dokumentu, uchwały przyjęte przez Sejm w nocy z 25 ma 26 listopada są „pozbawione wszelkiej mocy prawnej i pogłębiają kryzys konstytucyjny państwa”. Zaapelowali do prezydenta „o niezwłoczne podjęcie działań, które nie dopuszczą do trwałego zachwiania równowagi pomiędzy władzą sądowniczą, a władzami ustawodawczą i wykonawczą”.

Andrzej Duda zostaje na UJ. Prezydent elekt przedłużył urlop na uczelni

Prezydent-elekt nadal będzie pracownikiem Uniwersytetu Jagiellońskiego. W czasie poniedziałkowego spotkania z rektorem uczelni Andrzej Duda złożył...

zobacz więcej

Urlop na czas prezydentury

Członkowie Rady Wydziału przypomnieli też Andrzejowi Dudzie, że jest absolwentem tego wydziału i członkiem wspólnoty akademickiej UJ.

Prezydent Andrzej Duda jest zatrudniony w Katedrze Prawa Administracyjnego UJ. Po wygranej w wyborach złożył pismo z prośbą o przedłużenie bezpłatnego urlopu; rektor uczelni prof. Wojciech Nowak przychylił się do tej prośby.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej