RAPORT

Wojna na Ukrainie

Na Dolnym Śląsku odkryto kopalnię srebra sprzed wieków. „Pozostaje jedno wielkie pytanie, co tam jeszcze jest”

Dolny Śląsk odsłania kolejny skarb. Tym razem jest to kopalnia srebra, która pochodzi prawdopodobnie z XVII wieku. Specjaliści szacują, że może być jeszcze starsza. Ekipa TVP Info ruszyła w kierunku Srebrnej Góry, by zgłębić tajemnice miejsca, które może stać się nową atrakcją turystyczną regionu.

Tunel ze „złotym pociągiem” furtką do podziemnego miasta Hitlera? Ekipa „Po prostu” na tropie tajemnicy Riese

W kontekście „złotego pociągu” spod Wałbrzycha bardzo często można usłyszeć o kompleksie Riese (z niem. Olbrzym). To system podziemnych sztolni...

zobacz więcej

Eksploratorzy cały czas odkrywają kolejne korytarze, docierają do następnych sal. Udało im się znaleźć miejsca osmalone przez łuczywa, które przed stuleciami służyły jako oświetlenie. Natrafili również na kilka przedmiotów z epoki, ale jak podkreślają, kopalnia na pewno kryje jeszcze wiele ciekawych artefaktów. Część podziemnych korytarzy jest zalanych, inne uległy zasypaniu.

– Odkrywamy przeróżne miejsca, które mogą służyć do badań naukowców. Ostatnio natrafiliśmy na bardzo dużą salę. Nie wiadomo jeszcze, z jakiego okresu rozwoju kopalni pochodzi. Stare mapy sugerowały nam coś zupełnie mniejszego – powiedział reporterom TVP Jarosław Nietrzpiel, eksplorator. – Pozostaje jedno wielkie pytanie, co tam jeszcze jest – zaznaczył.

Co najmniej 2-3 lata zajmie zabezpieczenie kopalni i formalności, które pozwolą turystom zobaczyć, jak przed stuleciami wydobywało się cenny kruszec. Koszt tej operacji jest szacowany na ponad 2 mln złotych. Samorządowcy cieszą się jednak z odkrycia, bo kopalnia w przyszłości może przyciągnąć tysiące turystów. Już teraz cieszy się dużym zainteresowaniem dziennikarzy, którzy ruszyli na Dolny Śląsk, by opisać niecodzienne odkrycie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej