RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wyjątkowe urodziny Emmy Morano. Włoszka skończyła 116 lat

Emma Morano urodziła się jeszcze w XIX wieku (fot. Twitter/fedesene)
Emma Morano urodziła się jeszcze w XIX wieku (fot. Twitter/fedesene)

Aż 116 lat skończyła w niedzielę Emma Morano. Włoszka jest najstarszą Europejką i drugą żyjącą najdłużej osobą na świecie. Życzenia złożyli jej między innymi prezydent Włoch Sergio Mattarella oraz papież Franciszek.

Zmarł najstarszy człowiek na świecie. Japonka niedawno obchodziła 117. urodziny

Urodziła się jeszcze w XIX w. W ciągu długiego życia doczekała się trojga dzieci, czworga wnucząt i sześciorga prawnucząt. Nie żyje Misao Okawa,...

zobacz więcej

– Czuję się dobrze i póki tak będzie, zostanę tu z wami – powiedziała jubilatka podczas uroczystości zorganizowanej na jej cześć. – Mam piękny głos. Jeśli chcecie, mogę wam zaśpiewać moją ulubioną piosenkę „Parlami d'amore Mariu” – mówiła mieszkanka miasta Verbania w Piemoncie.

Depesza od prezydenta

Morano otrzymała depeszę z życzeniami od prezydenta Włoch. Mattarella przypomniał, że jeszcze nigdy obywatel tego kraju nie osiągnął takiego wieku. Przekazał również 116-latce pozdrowienia od wszystkich rodaków.

Specjalne życzenia zdrowia, pogody ducha i wszelkiego dobra przysłał jej również papież Franciszek. Kobieta otrzymała także od Ojca Świętego płaskorzeźbę z wizerunkiem świętych Piotra i Pawła.

Wyjątkowa energia

Emma Morano jest nadzwyczaj samodzielna. Jeszcze w wieku115 lat mieszkała sama i dopiero od kilku miesięcy pomaga jej opiekunka. Do chwili przejścia na emeryturę w wieku 75 lat kobieta pracowała najpierw w fabryce, a potem była kucharką.

W mieście Verbania, na północy Włoch przygotowywany jest spektakl teatralny na jej cześć. Media przypomniały, że kiedy się urodziła 29 listopada 1899 roku, na tronie papieskim zasiadał Leon XIII, zaś królem Włoch był Humbert I. Najstarszą osobą na świecie na urodzona w lipcu 1899 roku Amerykanka Susannah Mushatt Jones.

źródło:

Zobacz więcej