RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Uprowadzeni marynarze skontaktowali się z rodzinami. Przekazali, że są cali i zdrowi

Pięciu polskich marynarzy, uprowadzonych przedwczoraj u wybrzeży Nigerii, skontaktowało się telefonicznie ze swoimi rodzinami. Taką informację podaje w swoim komunikacie ministerstwo spraw zagranicznych. Marynarze poinformowali swoich bliskich, że są cali i zdrowi.

Napad na statek u wybrzeży Afryki, pięciu Polaków porwanych. „Szafir” chroniony przez nigeryjską marynarkę

Pięciu polskich marynarzy zostało porwanych w nocy z czwartku na piątek przez piratów u wybrzeży Nigerii. Na pokładzie drobnicowca było łącznie 16...

zobacz więcej

„Mając na uwadze bezpieczeństwo życia i zdrowia marynarzy, nie przekazujemy żadnych dodatkowych informacji” – czytamy w komunikacie MSZ.

11 pozostałych członków załogi statku jest bezpiecznych. Przebywają oni na jednostce i jutro pod eskortą łodzi patrolowej oficerów nigeryjskiej marynarki wojennej dotrą do portu docelowego. Po przybyciu „Szafira” do portu załogą statku zajmie się konsul RP. „Polscy marynarze pozostają w kontakcie z konsulem. Czują się dobrze” - głosi komunikat MSZ.

Resort dyplomacji oraz ambasada RP w Abudży są w stałym kontakcie z władzami nigeryjskimi, armatorem i rodzinami marynarzy.

Ponadto, w centrali MSZ pracuje od piątku międzyresortowy zespół kryzysowy, który koordynuje dalsze działania. „Służby państwowe otoczyły opieką rodziny członków załogi, deklarując wszelką pomoc, w tym opiekę psychologiczną. W kontakcie z rodzinami pozostają także urzędy wojewódzkie” - informuje MSZ.

Jak mówił wcześniej Jacek Wiśniewski, dyrektor naczelny firmy Euroafrica, z nieoficjalnych informacji, które uzyskał armator wynika, że cała piątka porwanych marynarzy jest zdrowa, żyje i czuje się dobrze. – Szczegółów nie zdradzamy. Na tym etapie nie możemy komentować w żadnym innym aspekcie tej sprawy – uciął.

Pod cypryjską banderą

Do porwania marynarzy z drobnicowca Szafir doszło w nocy z czwartku na piątek u wybrzeży Nigerii. Statek płynął pod cypryjską banderą. Nie wiadomo kto dokonał napaści, ale tamte wody roją się od piratów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej