RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Węgrzy udaremnili zamach na członków rządu. Członkowie „Armii” chcieli „przeprowadzić egzekucję zdrajców”

Niedoszli zamachowcy chcieli zmusić rząd do „oddania władzy” (fot. Wikipedia/CC/The Photographer)
Niedoszli zamachowcy chcieli zmusić rząd do „oddania władzy” (fot. Wikipedia/CC/The Photographer)

Węgierskie władze poinformowały, że dwaj zatrzymani w mijającym tygodniu mężczyźni przyznali się do planowania zamachu na członków rządu. Przy zatrzymanych znaleziono broń wyposażoną w tłumiki – informuje serwis Daily News Hungary.

Niebezpiecznie jak w Europie. Codziennie jeden zamach – najgorzej w latach siedemdziesiątych

W tym roku w Europie w zamachach terrorystycznych zginęło najwięcej ludzi od 2004 roku. Jak pisze serwis Quartz, przeprowadzane obecnie ataki są...

zobacz więcej

O sprawie poinformowali w piątek przedstawiciele węgierskiego MSW. Według nich w czasie przesłuchań mężczyźni twierdzili, że należą do organizacji, którą nazywali „Armią”. Nie ujawniono nazwiska polityka, który miał być ich celem. Jak powiedział węgierski minister spraw wewnętrznych Sandor Pinter, zatrzymani chcieli użyć broni, by „rząd oddał władzę”. Obaj uznawali się za rewolucjonistów, zaś obecne węgierskie władze za „zdrajców”. Nie podano więcej szczegółów na temat tej sprawy.

Niewybuchy

W ostatnich dniach węgierskie służby były mocno krytykowane za zatrzymanie czterech mężczyzn, w których samochodzie znaleziono niewybuchy z drugiej wojny światowej. Informowano, że mogli oni planować zamach. Sąd nie zgodził się jednak na ich aresztowanie gdy okazało się, że zatrzymani to grupa miłośników militariów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej