Raport

Epidemia koronawirusa

„Otwórzcie granice” nie pomogło. Macedonia wznosi płot. Władze tłumaczą: to ma pomóc w kontroli uchodźców

Macedońskie wojsko stawia płot na granicy z Grecją (fot. PAP/EPA/NAKE BATEV)

Macedońskie wojsko rozpoczęło budowę wysokiego ogrodzenia na granicy z Grecją. Żołnierze stawiają metalowe słupy, między którymi rozciągany jest drut kolczasty. W czwartek ponad 200 uchodźców próbowało sforsować prowizoryczne zasieki. Rzucali w kierunku policji kamieniami i skandowali: „Otwórzcie granice!”.

Blisko 3 mln dolarów dla uchodźców w Macedonii i Serbii. Japonia włącza się w pomoc

Rząd Japonii przyznał pomoc dla imigrantów przebywających w Macedonii i Serbii. Japońska ambasada w Belgradzie poinformowała, że dotacja w...

zobacz więcej

Jako pierwsi zasieki zaczęli stawiać Węgrzy – na swojej granicy z Serbią i Chorwacją. Władze w Macedonii przyznawały już, że koniecznością może być postawienie porządnego płotu. Teraz, po kolejnych zamieszkach, rozpoczęto budowę.

Najpierw żołnierze otrzymali rozkaz oczyszczenia i przygotowania pasa nadgranicznego. Zasieki powstają w miejscu, gdzie przez granicę przedostaje się z terytorium Grecji największa liczba imigrantów, kierujących się na północ Europy, głównie do Niemiec.

Dalej będą pomagać

Rzecznik macedońskiego rządu Aleksandar Gjorgiev wyjaśnił, że celem budowanego ogrodzenia jest „skierowanie napływających imigrantów do kontrolowanych punktów ich rejestracji”, gdzie będą mogli otrzymać także niezbędną humanitarną pomoc. – Pragniemy podkreślić, że granica będzie wciąż otwarta – oświadczył, dodając że Macedonia będzie dalej przyjmować imigrantów, którzy uciekają z regionów dotkniętych wojną.

Po 18 listopada Macedonia – podobnie jak Słowenia, Chorwacja i Serbia – przepuszcza przez granicę tylko uchodźców z Syrii, Afganistanu i Iraku. Osoby innych narodowości uznawane są za imigrantów ekonomicznych.

Zaszyli sobie usta

Niewpuszczeni uciekinierzy, w większości z Maroka, Bangladeszu, Iranu i Pakistanu, koczują przy granicy. Prowadzą też różnego rodzaju protesty w pobliżu przejścia Gevgelija-Idomeni. Blokują międzynarodową linię kolejową Saloniki–Skopje–Belgrad, zaś kilku na znak protestu zaszyło sobie usta i prowadzi głodówkę.

Od początku roku prawie 850 tysięcy osób przybyło do krajów Unii Europejskiej, połowa z nich – przez Grecję.

źródło:
Zobacz więcej