RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Szwedzi „zgubili” 14 tys. imigrantów. Mieli być odesłani do swoich krajów

Szwedzi nie wiedzą, co się dzieje z 14 tys. oczekujących na wyrzucenie imigrantów (fot. Recep Yasar /Anadolu Agency/Getty Images)
Szwedzi nie wiedzą, co się dzieje z 14 tys. oczekujących na wyrzucenie imigrantów (fot. Recep Yasar /Anadolu Agency/Getty Images)

Policja nie wie, co się dzieje z większością nielegalnych imigrantów, którzy mieli być wydaleni ze Szwecji. Według policyjnego rejestru kraj miało opuścić 21 tys. osób, ale aż 14 tys. z nich uznano za zaginione.

Szwecja przywraca kontrole graniczne. Nie radzi sobie z migrantami

Od czwartku przez 10 dni obowiązywać będą kontrole na granicach ze Szwecją – informuje rząd w Sztokholmie. Szczególnie mocno uszczelniona ma zostać...

zobacz więcej

Pozostałych 7 tys. migrantów, którzy powinni opuścić Szwecję, wciąż mieszka w ośrodkach dla uchodźców lub znany jest ich adres pobytu. Jednocześnie brakuje miejsc dla nowo przybyłych.

Rząd w Sztokholmie 12 listopada przywrócił tymczasowo kontrole na granicach w związku z niekontrolowaną falą imigracji.

Problemy z odsyłaniem

Wiele państw nie zgadza się na przyjmowanie swoich obywateli, odesłanych przez państwa europejskie. Nie przyjmują ich Somalia, Erytrea, Liban, Maroko oraz Liban. Podobne kłopoty Szwecja ma w kontaktach z władzami Afganistanu, Iraku, a także Iranu.

– Istnieje ryzyko, że sprawa o wydalenie przedawni się, a wtedy taka osoba może złożyć kolejny wniosek o azyl – mówi Patrik Engstroem, szef oddziału szwedzkiej policji granicznej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej