RAPORT

Wojna na Ukrainie

Powstaje pierwszy w Polsce system ochrony instytucjonalnej IPS. Ma sprawić, że Banki Spółdzielcze będą bezpieczniejsze

Zrzeszająca 202 Banki Spółdzielcze grupa SGB tworzy tzw. system ochrony instytucjonalnej, który opiera się na mechanizmie funduszu pomocowego. – To będą realne pieniądze do dyspozycji w razie trudności – wyjaśnia Adam Skowroński, prezes Spółdzielni System Ochrony SGB.

Nadzór ostrzega banki spółdzielcze

KNF życzy sobie niezwłocznej zmiany modelu biznesowego banków spółdzielczych. W przeciwnym razie grozi im wprowadzeniem programu naprawczego –...

zobacz więcej

Jedną z obaw każdego klienta banku jest, czy pieniądze w nim złożone na lokacie, są bezpieczne. By uspokoić klientów, bankowcy stosują różne zabezpieczenia. Właśnie wykuwa się najnowszy system ochrony interesów klientów Spółdzielczej Grupy Bankowej, która jako pierwsza w Polsce tworzy tzw. system ochrony instytucjonalnej. – Generalnie opiera się na mechanizmie funduszu pomocowego – wyjaśnia Ryszard Lorek, prezes SGB.

Pieniądze na czarną godzinę

Fundusz ten może powstać dzięki nowelizacji ustawy o bankach spółdzielczych, która daje możliwość uzyskania zniżki na składkę na BFG. – Nadal będziemy płacili środki na BFG, jak do tej pory i będziemy podlegali ochronie, natomiast część tych pieniędzy będzie trafiała do funduszu pomocowego. Czyli część środków, które do tej pory były w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym znajdzie się w naszym funduszu. To będą realne pieniądze do dyspozycji w razie trudności – tłumaczy Adam Skowroński, prezes Spółdzielni System Ochrony SGB.

„Nie ma zagrożenia dla płynności finansowej”

Nowelizacja ustawy o bankach spółdzielczych to skutek unijnych przepisów, które zmieniły się po ostatnim kryzysie finansowym. KE przygotowała zasady ostrożnościowe dla całego sektora bankowego, także dla Banków Spółdzielczych, który działalność opierała się na nieco innych zasadach niż pozostałych banków.

W Europie funkcjonują już podobne rozwiązania. – To silny system własny, który pozwala nam być o wiele bezpieczniejszym niż inne banki – przekonuje Lorek.

Tomasz Sobolewski, prezes Banku Spółdzielczego w Goleniowie wyjaśnia, że w razie jakichkolwiek trudności IPS powoduje, że bank może otrzymać pomoc od Spółdzielczego Systemu Ochrony. I zapewnia, że dzięki temu nie ma zagrożenia dla płynności finansowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej