RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Schetyna: Wojtunik sam z siebie nie złożył dymisji, to wymuszenie

Rezygnacja Pawła Wojtunika z funkcji szefa CBA „jest po prostu wymuszona” – ocenił były minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna (PO) w programie „Gość poranka” w TVP Info. Według nieoficjalnych informacji, Wojtunikowi miał zostać cofnięty dostęp do informacji niejawnych. Schetyna skomentował też nieobecność flag UE w KPRM. – To upokarzające – powiedział.

Paweł Wojtunik odchodzi. Szef CBA złożył rezygnację ze stanowiska

Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Paweł Wojtunik, za pośrednictwem ministra koordynatora służb specjalnych, złożył rezygnację z zajmowanego...

zobacz więcej

Szef CBA Paweł Wojtunik podał się we wtorek do dymisji. Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, w związku z przyjęciem rezygnacji wszczęto procedurę odwoławczą. Rzecznik CBA poinformował, że decyzja Wojtunika „jest podyktowana interesem państwa, a przede wszystkim dobrem Centralnego Biura Antykorupcyjnego”.

Innego zdania jest Grzegorz Schetyna. – On sam z siebie nie złożył dymisji, bo przecież jeszcze dwa dni temu był aktywny i funkcjonował jako szef CBA. Złożył dymisję wtedy, kiedy usłyszał, że mówi się o wycofaniu certyfikatu dopuszczenia do informacji niejawnych. To jest po prostu wymuszanie dymisji – stwierdził „Gość poranka”.

„To nocny zamach na służby”. Biernacki oburzony decyzją premier Szydło

– Rozumiem wolę następców zmiany szefów służb specjalnych, ale to powinno się odbywać w sposób biorący pod uwagę dobro państwa; to nie miało...

zobacz więcej

„Służby są fundamentem bezpieczeństwa”

Według Schetyny dymisja Wojtunika „ to jest dalszy ciąg tego, co PiS robił w służbach wojskowych kilka dni temu w nocy, po powołaniu komisji ds. służb”.

Poseł PO podkreślił, że rząd ma prawo zmieniać ludzi na stanowiskach, ale „trzeba to robić z klasą i wyobraźnią”. – Służby są jednak fundamentem i filarem bezpieczeństwa kraju – podkreślił.

teraz odtwarzane
Schetyna o zdjęciu flag UE w KPRM: to dla mnie upokarzające

Unijne flagi znikają z tła konferencji prasowych rządu. To oznaka „chłodniejszych relacji nowego reżimu z Brukselą”

zobacz więcej

Były szef polskiej dyplomacji skomentował także decyzję gabinetu premier Beaty Szydło o braku flag Unii Europejskiej przy okazji wystąpień rządowych. – Przyjęliśmy taką zasadę, że posiedzenie polskiego rządu, wypowiedź po posiedzeniu polskiego rządu, będziemy realizować na najpiękniejszych, moim zdaniem, biało-czerwonych flagach – mówiła we wtorek Szydło.

„Wstydzić się Europy – to zawstydzające”

– To jest dla mnie upokarzające, jak dla – myślę – większości Polaków, którzy czują się również Europejczykami – mówił w programie „Gość poranka” Grzegorz Schetyna.

– Jesteśmy częścią Europy, jesteśmy beneficjentem wielkiej pomocy europejskiej. Wstydzić się Europy, jeżeli robi to polski premier i polski rząd, to naprawdę jest zawstydzające – skomentował były szef MSZ.


Obejrzyj cały program „Gość poranka” w TVP Info

źródło:
Zobacz więcej