RAPORT

Pogarda

Elbanowscy dopięli swego. „Dzieci nie będą zmuszane do tego, żeby być w szkole”

Najnowsze

Popularne

To było pierwsze oficjalne spotkanie nowej minister edukacji – Anna Zalewska przyjęła Karolinę i Tomasza Elbanowskich, inicjatorów akcji „Ratuj maluchy”. Głównym tematem było cofnięcie reformy obniżającej wiek szkolny. – W grudniu dostaniecie państwo informację o zmianie w ustawie o systemie oświaty. Dajemy wolność rodzicom; dzieci nie będą zmuszane do tego, żeby być w szkole – mówiła po spotkaniu Zalewska.

Szydło: projekt ustawy o dobrowolnej nauce sześciolatków w szkołach do przyjęcia w ramach stu dni rządów PiS

– To jedna z ustaw, które będziemy chcieli – w ramach stu dni rządów Prawa i Sprawiedliwości – przeprowadzić i przyjąć. Wskazujemy w niej, że...

zobacz więcej

Jak poinformowała minister edukacji, ustawa cofająca obniżenie wieku szkolnego zostanie zgłoszona jako projekt poselski, bo to gwarantuje najszybszy proces legislacyjny.

„Wracamy do zerówek”

Min. Zalewska zapowiedziała powrót uczniów do zerówek, w których będą obowiązywały nowe zasady.

– Koniec z tajnymi kompletami w zerówkach, oficjalnie nauczyciele będą uczyć liczyć, pisać i czytać. W związku z tym możemy powiedzieć, że niczego nie zmieniamy – mamy obniżenie wieku szkolnego, ale w przyjaznych warunkach. Dzieci nie będą zmuszane do tego, żeby być w szkole – powiedziała.

Do I klasy po raz drugi

Tomasz Elbanowski mówił przed spotkaniem, że chodzi nie tylko o 6-latki z przyszłych roczników. – Będziemy chcieli przede wszystkim pytać o dzieci z rocznika 2008 i 2009, które już zostały tym przymusem (szkolnym – red.) objęte. Te dzieci powinny mieć oddany rok edukacji. A przynajmniej mieć taką możliwość, jeśli chcą tego rodzice, jeśli potrzebują jeszcze roku, żeby dojrzeć – powiedział przed spotkaniem z szefową MEN.

Anna Zalewska poinformowała po spotkaniu, że rodzice dzieci, które gorzej sobie radzą, „będą mogli zdecydować o powtórnym zapisaniu ich do klasy pierwszej”.

teraz odtwarzane
Elbanowscy chcą walczyć o 6-latki, które już są w szkole. „Powinny mieć oddany rok edukacji”

„Książka błędów”

– Okazało się, że warto było walczyć, warto było działać. Chciałabym pogratulować wszystkim rodzicom, którzy angażowali się w akcję „Ratujmy maluchy” – powiedziała Karolina Elbanowska. – Dzisiaj widzimy, że jest światełko w tunelu. Jest nadzieja, że jako rodzice będziemy mieli wolny wybór, a nasze dzieci będą się uczyć w warunkach europejskich – mówiła.

Państwo Elbanowscy przekazali minister edukacji „książkę błędów” jej poprzedników, by się ich wystrzegała.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej