Ta wieża produkuje jeden z najcenniejszych towarów na świecie – czyste powietrze

Wielki odkurzacz powietrza działa w rotterdamskim parku (fot. studioroosegaarde.net)

Jest w stanie oczyścić 30 tysięcy metrów sześciennych powietrza na godzinę. W promieniu 25 metrów atmosfera ma być o 70 lepsza niż w innych częściach miasta. Smog Free Tower, która stanęła w parku w Rotterdamie to po prostu oczyszczalnia powietrza.

Kraków ogranicza ruch samochodów ze względu na smog. Warszawa: u nas nie ma żadnych anomalii

Mieszkańcy Krakowa od kilku dni oddychają bardzo zanieczyszczonym powietrzem. Spaliny samochodowe, inwersja pogodowa i początek sezonu grzewczego...

zobacz więcej

Siedmiometrowa wieża zasysa brudne powietrze jak wielki odkurzacz i filtruje je. A wydmuchane przez nią jest w dużej mierze wolne od zanieczyszczeń.

Odkurzacz smogu

Smog Free Tower jest w stanie oczyścić 30 tysięcy metrów sześciennych powietrza na godzinę. Jej holenderski projektant Daan Roosegaarde zapewnia, że skorzystać z jej działania można w promieniu 25 metrów. W tym miejscu powietrze jest za zwyczaj o 75 procent czystsze. Przy tym wykorzystuje nie więcej energii elektrycznej niż w bojler.

Przeszkodę w efektywnym działaniu stanowi niestety wiatr, który zaburza dobrą atmosferę wokół wierzy.Badania pokazują, że każdego roku ponad trzy miliony ludzi umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza. Ten wynik może się podwoić do 2050 roku, jeśli nie zaczniemy przeciwdziałać zanieczyszczeniom, które trafiają do atmosfery.

Azja za szarą zasłoną. To już prawdziwa katastrofa ekologiczna

Sparaliżowane lotniska, zamknięte szkoły i problemy mieszkańców ze zdrowiem – to skutki smogu, który zasnuł miasta w południowo-wschodniej Azji po...

zobacz więcej

Wieża stanęła w jednym z parków w Rotterdamie czyniąc go jednym z bardziej przyjaznych miejsc na spacer lub piknik.

Spinki do mankietów ze smogu

Z zebranych cząstek smogu Roosegaarde tworzy biżuterię. Zanieczyszczenia zostają sprasowane pod dużym ciśnieniem, tworząc kostkę, którą można wykorzystać , jako kamień ozdobny. Do wykonania którego wystarczają zanieczyszczenia odfiltrowane ze 1000 metrów sześciennych powietrza. W ten sposób powstają pierścionki i spinki do mankietów.

Biżuteria z zebranych cząstek smogu (fot. studioroosegaarde.net)

Po Rotterdamie Pekin

Wieża jest częścią większego antysmogowego projektu Roosegaardea, który propaguje polepszenie warunków życia. Projektant chciałby jeździć ze swoim projektem po świecie. Po Rotterdamie może być Pekin, cierpiący na bardzo złej jakości powietrze.

źródło:
Zobacz więcej