RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Ciąg dalszy problemów Volkswagena w USA. 75 tys. zakwestionowanych samochodów

Afera spalinowa zatacza nowe kręgi. Dochodzenie amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska wykazało, że aż 75 tysięcy luksusowych aut sprzedanych w Stanach Zjednoczonych w 2009 roku miało posiadać oprogramowanie fałszujące wyniki toksyczności spalin.

Skruszony inżynier Volkswagena zaczał „sypać”. „Wszystko zgadzało się na papierze”

Afera spalinowa Volkswagena zatacza coraz szersze kręgi, tymczasem pracownicy decydują się mówić o sposobach, jakie stosowano, by sfałszować wyniki...

zobacz więcej

Z raportu śledczych wynika, że motoryzacyjny gigant stosował nielegalne oprogramowanie nie tylko w popularnych modelach, ale także tych luksusowych. Dotyczy to między innymi należących do koncernu samochodów marki Audi i Porsche.

Agencja Ochrony Środowiska wskazuje, że łącznie liczba aut ze spreparowanymi wydechami przekroczyła 11 milionów. Według nowych ustaleń Volkswagenowi może grozić grzywna wynosząca już nie 18 – jak wcześniej informowano – a ponad 21 miliardów dolarów.

40 razy wyższe wyniki

Amerykańskie władze poinformowały, że wyniki dotyczące emisji spalin aut z Wolfsburga z silnikami wysokoprężnymi były nawet 40 razy wyższe niż wskazywały oficjalne dane. Sprawą zainteresował się nawet Biały Dom. Koncernowi grożą grzywny również ze strony Unii Europejskiej.

Po wybuchu afery do dymisji podał się prezes Volkswagena Martin Winterkorn. Wyjaśnił, że bierze na siebie odpowiedzialność za nieprawidłowości i ustępuje w interesie przedsiębiorstwa. Zapewniał, jednak, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Kierowanie firmą przejął dotychczasowy szef Porsche, spółki-córki Volkswagena, Matthias Mueller.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej