RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie spalenia kukły Żyda na manifestacji we Wrocławiu

Trwa śledztwo w sprawie środowej demonstracji przeciwko imigrantom, zorganizowanej na wrocławskim Rynku Głównym przez m.in. Obóz Narodowo-Radykalny. Uczestnicy protestu spalili kukłę symbolizującą Żyda.

ONR starł się z antyfaszystami w Katowicach

zobacz więcej

Doniesienie do prokuratury w sprawie manifestacji złożył prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Magistrat przekazał policji nagranie z miejskiego monitoringu, który zarejestrował przebieg protestu.

– Proszę o zwrócenie szczególnej uwagi na fragment nagrania pokazujący spalenie kukły ludzkiej postaci. Prawdopodobnie podczas palenia słychać było okrzyki „palimy kukłę Żyda”. Proszę o ocenę prawną tej sytuacji – napisał w doniesieniu do prokuratury Dutkiewicz.

Jak powiedziała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu Małgorzata Klaus, prokuratura – po zapoznaniu się z zapisem monitoringu – wszczęła śledztwo z art. 257 kk. Chodzi o publiczne znieważenie grupy ludności lub poszczególnej osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej czy wyznaniowej. Za takie przestępstwo grozi do trzech lat więzienia.

„Nie może być przyzwolenia dla postaw rasistowskich”

W oświadczeniu przesłanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreślono, że wiceszef resortu Jarosław Zieliński zapoznał się z informacją Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji o działaniach policji związanych z zabezpieczeniem zgromadzenia, które odbyło się w środę we Wrocławiu. Zieliński zlecił też Komendantowi Głównemu Policji sprawdzenie prawidłowości działań podjętych przez dolnośląską policję.

„Nie może być przyzwolenia i tolerowania postaw oraz zachowań ksenofobicznych, rasistowskich i związanych z mową nienawiści. Takie zachowania nie mogą być akceptowane. A przypadki naruszania prawa zawsze spotkają się z adekwatnymi konsekwencjami” – podkreślono w komunikacie MSWiA.

„Antysemityzm jest naszym państwowym i obywatelskim obowiązkiem”. Językowa wpadka kanclerz Merkel

Kanclerz Niemiec Angeli Merkel przydarzyło się nieprzyjemne przejęzyczenie. W oświadczeniu rządowym ws. zamachów w Paryżu powiedziała w czwartek w...

zobacz więcej

Manifestacja środowiska ONR

W manifestacji we Wrocłaiu wzięło udział kilkadziesiąt osób. Byli to przede wszystkim sympatycy Obozu Narodowo-Radykalnego. – Nie będzie finansjera amerykańsko-żydowska narzucała praw całemu światu – powiedział w rozmowie z reporterami TVP Piotr Rybak, który podpalił kukłę.

„Jednoznacznie przeciwstawiam się tego typu wystąpieniom. (...) Będziemy z całą determinacją bronić wartości, którym pozostajemy wierni: otwartości, tolerancji, różnorodności kultury. Żadne, nawet tak tragiczne wydarzenia jak te, z którymi mieliśmy do czynienia w Paryżu, nie usprawiedliwiają rasizmu i ksenofobii” – podkreślił prezydent Wrocławia w wydanym oświadczeniu. Jak napisał, ubolewa nad tym, że „prawo do zgromadzeń nie daje wystarczającej możliwości do skutecznego przeciwstawiania się tego typu zjawiskom”.

„Antysemityzm sprzeczny z wartościami Węgier”

– Nie jesteśmy antysemitami – powiedział premier Węgier Viktor Orban otwierając w niedzielę trzydniowe obrady zgromadzenia plenarnego Światowego...

zobacz więcej

Muzeum Historii Żydów o Nocy Kryształowej

Doniesienie do prokuratury ws. manifestacji złożyli też przedstawiciele Partii Razem oraz poseł Nowoczesnej, dyrektor wrocławskiego Teatru Polskiego Krzysztof Mieszkowski.

Antysemickie wystąpienie we Wrocławiu potępiła dyrekcja Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. „Symboliczne palenie figury Żyda (...) zasługuje na potępienie zwłaszcza w naszym kraju, w którym pod niemiecką okupacją, w trakcie nazistowskiego »ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej«, wymordowano blisko trzy miliony polskich Żydów i setki tysięcy Żydów zwiezionych z innych krajów” – napisano w oświadczeniu.

Wydarzenia te także zasługują na sprzeciw, gdyż to właśnie we Wrocławiu, 77 lat temu niemieckim Breslau, podczas tzw. Nocy Kryształowej 9 listopada 1938 r. nazistowscy bojówkarze spalili Nową Synagogę i zdemolowali niemal wszystkie żydowskie sklepy – przypomniano w oświadczeniu.

O zajęcie stanowiska w sprawie wydarzeń we Wrocławiu zaapelowała w piątek do prezydenta Andrzeja Dudy Polska Rada Chrześcijan i Żydów. Wezwała też do „przeciwstawienia się narastającej w Polsce fali ksenofobii i nienawiści nie tylko wobec uchodźców, którzy mają znaleźć u nas schronienie, ale i wobec wszystkich, którzy są »inni«”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej