RAPORT

Demaskujemy fake newsy

Diament gigant odnaleziony w Botswanie. Ma 1,1 tys. karatów i jest wielkości piłki tenisowej

Kamień jest największym znalezionym od ponad 100 lat diamentem tak dobrej jakości (fot. PAP/EPA/LUCARA DIAMOND CORP / HANDOUT)

W kopalni w Botswanie wydobyto drugi największy diament świata. Drogocenny kamień waży 1111 karatów i ustępuje wielkości jedynie diamentowi Cullinan, którego fragmenty zdobią brytyjską koronę.

Najdroższy brylant świata dla 7-letniej córki. Nowy właściciel od razu zmienił nazwę skarbu

48,4 mln dol. zapłacił amator diamentów z Hongkongu za wyjątkowy niebieski brylant na aukcji Sotheby's, która odbyła się w Genewie. Tym samym padł...

zobacz więcej

Diament jest przezroczysty i posiada klasę II a, którą ma również większość najsłynniejszych kamieni szlachetnych świata. Tylko niecałe 2 proc. naturalnych diamentów ma tę klasę.

– Jest praktycznie niemożliwe, by ocenić wartość tak niezwykłego kamienia – mówi w rozmowie z Bloombergiem Edward Sterck, analityk firmy doradczej BMO Capital Markets. Dla porównania ta sama botswańska kopalnia w tym roku sprzedała diament podobnej klasy o wadze 341 karatów. Kosztował prawie 21 mln dol.

Na razie nie wiadomo, w jaki sposób przerobiony zostanie diament. Cięcie i szlifowanie tak niezwykłego kamienia to proces liczony w latach.

Diament nie dorobił się jeszcze własnego imienia, które zwyczajowo nadawane są szczególnie cennym kamieniom. Dotychczas największym z nich jest Cullinan, odkryty w 1905 roku pod Pretorią. Kamień ważył aż 3,1 tys. karatów. Został pocięty na 105 brylantów.

źródło:
Zobacz więcej