RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Były szef klubu PSL Jan Bury zatrzymany w nocy przez CBA. Chodzi o śledztwo w sprawie korupcji

– Były szef klubu PSL Jan Bury został zatrzymany na polecenie Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach w związku z zarzutami korupcyjnymi - poinformował w czwartek rzecznik prokuratury prok. Leszek Goławski. Bury nie dostał się do Sejmu tej kadencji i już nie chroni go immunitet. Około godziny 13.00 został przewieziony do Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach, gdzie zaczęło się jego przesłuchanie.

Kosiniak–Kamysz: zatrzymanie Burego jak Blidy. Można było wezwać go na przesłuchanie

– Nie wiem, czy konieczne było zatrzymanie w taki sposób – powiedział Włodzimierz Kosiniak-Kamysz, komentując nocne zatrzymanie przez CBA byłego...

zobacz więcej

Nazwisko byłego szefa klubu PSL – Jana Burego przewija się w dwóch śledztwach: pierwszym dotyczących tzw. afery podkarpackiej oraz drugim - ws. ustawiania konkursów na stanowiska w NIK.

Chodzi o łapówkę

Na razie prokuratura nie ujawnia, w której sprawie stawia zarzuty. Według nieoficjalnych informacji chodzi o przyjęcie łapówki od przedsiębiorcy z Podkarpacia. To śledztwo w tak zwanej aferze podkarpackiej, gdzie zarzuty usłyszało już kilku biznesmenów, których podejrzewa się o wyłudzanie funduszy unijnych. Kwoty liczy się w milionach złotych. 

– Agenci CBA zatrzymali późnym wieczorem w Warszawie tego pana – potwierdził informację Jacek Dobrzyński, rzecznik CBA. Bury został w czwartek przewieziony do Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach, która wydała wniosek o zatrzymanie.

Bury bez immunitetu


Jana Burego, który nie dostał się do Sejmu tej kadencji nie chroni już immunitet. – To zatrzymanie jest dla nas dużym zaskoczeniem – powiedziała TVP Info Karolina Margulewicz-Fortuna, obrońca Jana Burego. Adwokat dodała, prokuratura miała „od co najmniej kilkunastu dni informację, że jesteśmy do pełnej dyspozycji organów ścigania”. – Zatrzymanie mojego klienta uważam za niezasadne – dodała Margulewicz-Fortuna.

Leszek Goławski, rzecznik prokuratury poinformował, że kolejne informacje w sprawie mają zostać przekazane „po wykonaniu czynności procesowych z podejrzanym”. Konferencja prasowa prokuratury zapowiedziana jest na czwartek po południu.

źródło:
Zobacz więcej