Mariusz Kamiński ułaskawiony przez prezydenta

Prezydent Andrzej Duda ułaskawił byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego. Kamiński w rządzie Beaty Szydło jest ministrem, koordynatorem służb specjalnych.

Kamiński o ułaskawieniu: to symbol przywrócenia poczucia sprawiedliwości i uczciwości

„Jestem przekonany, że jednoznaczne stanowisko prezydenta służy interesowi publicznemu” – napisał w wysłanym do mediów oświadczeniu nowy...

zobacz więcej

– Chciałbym potwierdzić informację, że prezydent Andrzej Duda ułaskawił czterech funkcjonariuszy CBA, w tym Mariusza Kamińskiego – powiedział na konferencji prasowej Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Prezydent postanowieniem z 16 listopada 2015 roku zastosował prawo łaski wobec czterech osób skazanych za działania w tzw. aferze gruntowej, m.in. wiceszefa CBA Macieja Wąsika. – Na każdym etapie postępowania sądowego prezydent RP może skorzystać z prawa łaski – powiedział Dera. Są to pierwsze ułaskawienia prezydenta Andrzeja Dudy w jego kadencji.

W marcu tego roku Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał byłych szefów CBA, w tym Mariusza Kamińskiego na 3 lata więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk. Wyrok jest nieprawomocny. – W odczuciu prezydenta cała sprawa miała wymiar polityczny – dodał Dera.

teraz odtwarzane
Kulisy afery gruntowej

Apelacja od wyroku

Sprawa dotyczyła przekroczenia uprawnień i nielegalnego działania operacyjnego CBA przy „aferze gruntowej” w 2007 r. Doszło wówczas do wręczenia Piotrowi Rybie i Andrzejowi K. tzw. kontrolowanej łapówki za „odrolnienie” gruntu na Mazurach w kierowanym przez Andrzeja Leppera ministerstwie rolnictwa. Finał akcji miał utrudnić przeciek, wskutek czego z rządu odwołano szefa MSWiA Janusza Kaczmarka.

Na początku listopada Mariusz Kamiński złożył apelację od wyroku w sprawie tzw. afery gruntowej, podobnie Maciej Wąsik.

W czerwcu 2012 r. ten sam sąd, który w marcu tego roku skazał podsądnych, niejednogłośnie umorzył na wniosek obrony ten proces jeszcze przed jego rozpoczęciem. Podstawą był „brak znamion przestępstwa”. W grudniu 2012 r. na wniosek prokuratury i pokrzywdzonych Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił to umorzenie i nakazał przeprowadzenie procesu. Obie decyzje wydano tajnie.

źródło:

Zobacz więcej