RAPORT

Pogarda

„Narzędzie dostępne dla każdego i od ręki”. Gwarancje „de minimis” wsparły małe i średnie polskie firmy

Najnowsze

Popularne

Przeszło 41 mld zł wyniosła wartość kredytów, jakie otrzymali polscy przedsiębiorcy dzięki gwarancjom kredytowym „de minimis”. Program Banku Gospodarstwa Krajowego to rozwiązanie unikatowe w skali międzynarodowej, znacząco ułatwiające polskim firmom dostęp do kredytów.

Mniej pieniędzy z UE, ale pomoże BGK. „Już co piątą złotówkę inwestujemy w samorządy”

– BGK już co piątą złotówkę inwestuje w samorządy – powiedział w TVP Info Dariusz Kacprzyk, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. Po Nowej...

zobacz więcej

Program „de minimis” został wprowadzony w marcu 2013 roku, zakończy się w 2016 roku. BGK na konferencji „Gwarancja de minimis drogą MŚP do oferty banków”, zorganizowanej 16 listopada w Warszawie opublikował dane, z których wynika, że w okresie od połowy marca 2013 r. do końca września 2015 r., BGK udzielił gwarancji „de minimis” na łączną kwotę ok. 23,4 mld zł. Z kolei banki współpracujące z BGK przyznały prawie 96 tys. firm kredyty z gwarancją „de minimis” o łącznej wartości 41,6 mld zł.

Dzięki gwarancjom „de minimis” przedsiębiorcy mieli szansę otrzymać szybkie zabezpieczenie kredytu – do pewnej kwoty udzielnego przez Bank Gospodarstwa Krajowego, działającego na zlecenie Skarbu Państwa. Dzięki takiemu zabezpieczeniu polskie firmy uzyskały łatwy i bezproblemowy dostęp do finansowania zewnętrznego.

– Z badań, które przeprowadziliśmy wynika, że wielu przedsiębiorców bez takiego wsparcia nie uzyskałoby finansowania albo nie uzyskałoby go na tak atrakcyjnych warunkach. Więc ten instrument był bardzo potrzebny – podkreślił w rozmowie z TVP Info Dariusz Kasprzyk, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

4,5 mld euro z UE dla mniejszych firm

– Polskie mikro, małe i średnie firmy będą miały dostęp do gotówki zarówno ze środków unijnych, jak i kredytów z gwarancjami rządowymi. Podkreślił,...

zobacz więcej

Kredyty dla małych i średnich

– Dając tę gwarancję, dostępną niemal od ręki, otworzyliśmy drogę do kredytu. Wymagało to podpisania jednego dodatkowego dokumentu i miało się zabezpieczenie na kredyt, bez całego zamieszania, bez wyceny – dodaje Tomasz Kaczor, dyrektor Departamentu Analiz i Badań BGK.

Jak podkreśla, „ było to narzędzie dostępne bardzo łatwo, od razu i praktycznie dla każdego małego przedsiębiorcy, który miał pomysł na biznes”.

Celem programu gwarancji „de minimis” było zwiększenie dostępu małych i średnich przedsiębiorstw do finansowania zewnętrznego w okresie spowolnienia gospodarczego. Narzędzie miało na celu uchronić polskie firmy przed problemami związanymi z zatorami płatniczymi i brakiem płynności finansowej. Można to było osiągnąć tylko dzięki temu, że banki otworzyły się na finansowanie najmniejszych firm.

teraz odtwarzane
Nowe możliwości zdobywania finansowania zewnętrznego dla małych i średnich firm

„Bez kompleksów podejmują walkę z konkurencją ”. Polskie firmy zdobywają zagraniczne rynki

Polskie firmy coraz śmielej radzą sobie na zagranicznych rynkach. Według danych NBP, pod koniec 2013 roku stan aktywów polskich firm z tytułu...

zobacz więcej

Co dalej?

Dane udostępnione przez BGK pokazały, że „de minimis” były skuteczne i wykorzystywane przez polskich przedsiębiorców. Program zakończy się w 2016 r., dlatego BGK pracuje nad kolejnym narzędziem, które wspomoże rodzime firmy.

– Już dziś pracujemy nad innymi mechanizmami, które mogłyby zastąpić gwarancje „de minimis” z wykorzystaniem w możliwie niewielkim stopniu pieniędzy publicznych z Polski. Staramy się o to, aby uzyskać dostęp do unijnych środków, np. w ramach tzw. planu Junckera, czyli Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych – poinformował prezes BGK. Jak zapewnił, „wie, jakie są potrzeby i chce dopasować instrument, który to zaadresuje”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej