RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Obama i Putin porozumieli się w sprawie Syrii. Nieformalne spotkanie na szczycie G20

Stany Zjednoczone i Rosja zgodziły się co do politycznego rozwiązania konfliktu w Syrii. Poinformował o tym amerykański dziennik „Wall Street Journal”, który powołał się na źródła w Białym Domu.

Uchodźcy to problem całego świata. Państwa G20 chcą działać wspólnie

Państwa uczestniczące w szczycie G20 w Turcji uważają, że migracja to problem globalny i jako taki musi być rozwiązany w sposób skoordynowany –...

zobacz więcej

Porozumienie udało się wypracować na podstawie nieformalnej rozmowy, do której doszło między prezydentami Barackiem Obamą a Władimirem Putinem podczas szczytu G-20 w tureckiej Antalyi. Przywódcy USA i Federacji Rosyjskiej zgodzili się, że najlepszym rozwiązaniem kryzysu jest realizacja postanowień wypracowanych przez dyplomatów w Wiedniu.

Projekt zakłada, że polityczna transformacja w Syrii odbędzie się pod nadzorem ONZ. Wstępem ma być wprowadzenie w życie zawieszenia broni pomiędzy wspieranymi przez Kreml wojskami Baszara al-Asada a umiarkowaną opozycją.

Kość niezgody

Podczas rozmowy Obama zwrócił Putinowi uwagę, że celem rosyjskich bombardowań powinny być pozycje dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego a nie polityczni przeciwnicy Asada. Właśnie osoba prezydenta Syrii jest kością niezgody między Rosją a Zachodem, który domaga się usunięcia oskarżanego o wymordowanie około ćwierć miliona ludzi polityka. Kreml natomiast stoi za nim murem.

Prezydent USA złożył też prezydentowi Rosji osobiste kondolencje po katastrofie rosyjskiego samolotu, w której zginęły 224 osoby.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej