RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kandydaci na prezydenta USA wzywają Obamę, by nie ściągał uchodźców z Syrii. „To czyste szaleństwo”

Donald Trump oparł swoją kampanię na nastrojach antyimigranckich (fot. arch. PAP/EPA/SAUDI PRESS AGENCY)
Donald Trump oparł swoją kampanię na nastrojach antyimigranckich (fot. arch. PAP/EPA/SAUDI PRESS AGENCY)

Kilku polityków partii republikańskiej, m.in. starających się o prezydenturę, zażądało od Baracka Obamy, by zrezygnował z planu przyjęcia tysięcy syryjskich uchodźców. Biały Dom odmawia. Podkreśla, że zamknięcie granic uderzy w poszkodowanych w konflikcie.

Rosyjski rządowy dziennik: to polityka USA doprowadziła do zamachów w Paryżu; Amerykanie bez refleksji wtargnęli na cudze tereny

„Rzeź w Paryżu nadeszła nie ze Wschodu, lecz z Zachodu” – pod takim tytułem ukazał się w rządowym dzienniku „Rossijskaja Gazieta” komentarz...

zobacz więcej

Niedawno rząd Obamy podjął decyzję o przyjęciu dziesięciu tysięcy imigrantów zagrożonych przez bojowników Państwa Islamskiego. Liczba ta szybko urosła w toczącej się kampanii przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi.

Wykorzystuje nastroje

– Właśnie podano, że jeden z zamachowców (odpowiedzialnych za zamachy w Paryżu – red.) pochodził z Syrii, a prezydent Obama chce przyjąć 250 tysięcy Syryjczyków. To czyste szaleństwo – wypalił miliarder Donald Trump, któremu sondaże dają największe poparcie spośród wszystkich republikańskich kandydatów. Sam kampanię oparł na nastrojach antyimigranckich. Poparli go inni prawicowi kandydaci – Ted Cruz i Ben Carson.

Biały Dom zapewnia, że USA nie zrezygnują z programu przyjęcia uchodźców. – Wśród nich są kobiety, sieroty, dzieci, które ucierpiały z powodu działań Państwa Islamskiego. Nie możemy przed nimi zamknąć drzwi. Skoncentrujemy się na tym by trzymać terrorystów poza granicami USA, a jednocześnie udzielić poszkodowanym schronienia – wyjaśnił doradca Obamy Ben Rhodes w wywiadzie dla telewizji NBC.

Michigan się wycofało

W niedzielę republikański gubernator Michigan Rick Snyder zawiesił jednak przyjmowanie uchodźców z Syrii w swoim stanie. Wyjaśnił, że trzeba ponownie przeanalizować procedury bezpieczeństwa.

W związku z dużą liczbą wpisów nawołujących do przestępstw, zawierających treści rasistowskie i ksenofobiczne, wyłączamy możliwość zamieszczania komentarzy pod tekstami o uchodźcach.

źródło:
Zobacz więcej