RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Polska moneta zachwyciła świat. Co upamiętnia?

Na monecie nie ma wizerunku Karskiego – zamiast niego jest klucz, w którym kurier przewoził mikrodruki dokumentujące sytuację w Polsce (fot. kolekcjoner.nbp.pl)
Na monecie nie ma wizerunku Karskiego – zamiast niego jest klucz, w którym kurier przewoził mikrodruki dokumentujące sytuację w Polsce (fot. kolekcjoner.nbp.pl)

Prestiżowa nagroda dla monety wyemitowanej przez Narodowy Bank Polski. Srebrna 10-złotówka kolekcjonerska upamiętniająca 100. rocznicę urodzin Jana Karskiego zdobyła tytuł najbardziej inspirującej monety świata w prestiżowym konkursie numizmatycznym Coin of the Year 2016.

101 lat temu urodził się Jan Karski. „Świadek prawdy o Holokauście; symbol naszej pamięci, naszej historii ”

– Jan Karski był świadkiem prawdy o Holokauście, ale też symbolem nieudanej próby odwrócenia losów historii – powiedział w czwartek wieczorem szef...

zobacz więcej

Przemysław Kuk z NBP podkreśla niezwykłość monety poświęconej legendarnemu kurierowi i emisariuszowi Polskiego Państwa Podziemnego. Zwraca uwagę na to, że na monecie nie ma wizerunku Karskiego – zamiast niego jest klucz, w którym kurier przewoził mikrodruki dokumentujące sytuację w Polsce.

W 1942 roku Jan Karski przedostał się do warszawskiego getta oraz do obozu przejściowego w Izbicy. Sporządzoną tam dokumentację o sytuacji Żydów przewoził w specjalnie wydrążonym kluczu. Kiedy udało mu się przedostać do Anglii, przekazał brytyjskim i amerykańskim elitom wstrząsającą relację dokumentującą systematyczną i zaplanowaną zagładę narodu żydowskiego. Spotkał się też z prezydentem Stanów Zjednoczonych, ale jego działania nie przyniosły rezultatów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej