Nowe odkrycie w Układzie Słonecznym. Czym jest V774104?

Ziemia jest położona ok. 149 mln km od Słońca, czyli ponad stukrotnie bliżej niż odkryty obiekt (fot. Wikipedia/CC)

Naukowcy zaobserwowali tajemniczy lodowy obiekt, który znajduje się ok. 15,5 mld km od Słońca, czyli trzykrotnie dalej niż Pluton. To najdalsze znane nauce ciało niebieskie w Układzie Słonecznym – informuje BBC. Na razie nie wiadomo o nim więcej niż to, że istnieje.

Sensacyjne wnioski naukowców. Odkryto dwie nowe planety w Układzie Słonecznym?

W naszym Układzie Słonecznym mogą być jeszcze dwie planety, które czekają na to, by je odkryć. Do takiego wniosku doszli astronomowie z Hiszpanii i...

zobacz więcej

Tajemnicze znalezisko Japończyków zostało oznaczone jako V774104. Ma od 500 do tysiąca kilometrów średnicy, ale nie wiadomo, jaki ma kształt ani po jakiej orbicie się porusza. Astronomowie mówią, że potrzebują czasu, by to ustalić.

Jak przypuszczają orbita ciała niebieskiego może mieć kształt mocno wydłużonej elipsy, co oznacza, że może się on przybliżać do Słońca lub znacznie oddalać.

Obecnie obiekt okrąża Słońce w odległości ponad sto razy razy większej niż Ziemia i trzy razy większej niż Pluton.

Dotychczas najdalszym znanym nauce obiektem Układu Słonecznego była planeta karłowata Eris, która w zależności od pozycji na orbicie znajduje się od 5,7 mld do 14,6 mld km od Słońca. Dla porównania Ziemia jest położona ok. 149 mln km od Słońca.

źródło:
Zobacz więcej