11 listopada w stolicy: 11 zgromadzeń, Marsz i Bieg Niepodległości

Na 11 listopada w Warszawie oprócz głównych uroczystości państwowych z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy przewidziano 11 zgromadzeń publicznych, w tym Marsz Niepodległości. Odbył się także Bieg Niepodległości.

11 listopada w Warszawie: marsze, koncerty, Bieg Niepodległości i... utrudnienia w ruchu

Uroczystości na placu Piłsudskiego, marsz „Razem dla Niepodległej”, „Marsz Niepodległości” i „Bieg Niepodległości” – to główne wydarzenia w czasie...

zobacz więcej

Najwięcej osób ma zgromadzić Marsz Niepodległości – według organizatorów ok. 50 tys.; 600 osób mają stanowić służby porządkowe organizatora. Marsz został zgłoszony na godz. 13-20; ma wyruszyć z ronda Dmowskiego najprawdopodobniej o godz. 14.15. Demonstranci przejdą bardzo podobną trasą jak rok temu: Al. Jerozolimskimi przez most Poniatowskiego, Wybrzeżem Szczecińskim, ul. Siwca na błonia Stadionu Narodowego, w pobliże stacji kolejowej. Zarówno na początku marszu, jak i na jego zakończenie zaplanowano przemówienia działaczy Ruchu Narodowego, z którym związane jest Stowarzyszenie „Marsz Niepodległości” – organizator demonstracji, oraz zaproszonych gości.

Zmodyfikowana trasa

Trasa marszu została nieco zmodyfikowana w porównaniu z ub. rokiem. Po przejściu mostem Poniatowskiego demonstranci przejdą tylko początkiem al. Poniatowskiego – zaraz za mostem zejdą tzw. ślimakami na Wybrzeże Szczecińskie.

Szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor oceniła, że trasa marszu jest dla miasta dobra ze względu na jej niewielką długość. – Jedyny element niebezpieczny to przejście przez sam most Poniatowskiego – zaznaczyła. Dodała, że ustalono z organizatorem, że jego służby porządkowe zapewnią podczas przejścia przez most Poniatowskiego tzw. drogę życia, która pozwoli na przejazd służb ratunkowych. – W zeszłym roku tym służbom to się nie udało – zaznaczyła Gawor. Mundurowi wierzą, że w tym roku obchody będą spokojniejesz. – Chcemy, żeby było to święto dumy narodowej, a nie chuliganów i zadymiarzy – mówią stołeczni policjanci. Łącznie wszystkie zgromadzenia ma zabezpieczać kilka tysięcy funkcjonariuszy, którzy zjadą z całej Polski. Oprócz nich nad bezpieczeństwem będą czuwać funkcjonariusze BOR, strażnicy miejscy i strażacy.

Bieg Niepodległości już na ulicach Warszawy

W stolicy wystartował XXVI Bieg Niepodległości. 15 tysięcy uczestników biegnie Alejami Jana Pawła II i Niepodległości. Start i meta znajdują się...

zobacz więcej

„Polska dla Polaków. Polacy dla Polski”

Hasło tegorocznego marszu brzmi: „Polska dla Polaków. Polacy dla Polski”. Jak mówili narodowcy, jest ono związane z „zalewem nielegalnych imigrantów, którzy kołaczą do drzwi Europy”.

Marsz i inne uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości oznaczają dla kierowców i pasażerów znaczne utrudnienia w ruchu. Ulice, którymi ma przejść marsz, będą wyłączane z ruchu z dużym wyprzedzeniem, będzie również wstrzymany ruchu komunikacji miejskiej. Prawdopodobnie na czas przejścia marszu przez most Poniatowskiego ze względów bezpieczeństwa wyłączona będzie z ruchu Wisłostrada; może to nastąpić ok. 14.30.

Oprócz tego w środę będzie obowiązywał zakaz używania nad Warszawą dronów; z powietrza będą patrolować stolicę śmigłowce policyjne.

Bilans Marszu Niepodległości. Wyrwane płyty chodnikowe, zniszczone rowery i przystanki, około 30 rannych [RELACJA]

Przez Warszawę przeszedł Marsz Niepodległości, organizowany przez środowisko narodowców. Doszło do licznych starć chuliganów z policją. Zamaskowani...

zobacz więcej

Bieg Niepodległości i pozostałe imprezy

Jeśli chodzi o pozostałe zgłoszone na 11 listopada zgromadzenia, to ma wziąć w nich udział mała liczba uczestników, co nie powinno powodować utrudnień w ruchu; odbędą się one m.in. na Placu na Rozdrożu, przed Cytadelą Warszawską i przed pomnikiem Ignacego Paderewskiego w Ogrodzie Ujazdowskim - powiedziała Gawor. Utrudnienia w ruchu mogą wiązać się z „Krucjatą różańcową” zaplanowaną w godz. 10.45-13.45; jej uczestnicy spotkają się na pl. Trzech Krzyży i przejdą Al. Ujazdowskimi, ul. Matejki i następnie dookoła Sejmu.

Informacje o utrudnieniach można otrzymać pod numerem telefonu (22) 603-80-38.

15 tysięcy biegaczy

Obchodom Święta Niepodległości towarzyszą także imprezy sportowe. Ulicami Warszawy przebiegli uczestnicy 27. Biegu Niepodległości. Rozpoczął się on o godz. 11.11, wzięło w nim udział 15 tys. biegaczy. Zwyciężyli Iwona Lewandowska i Łukasz Parszczyński.

Bieg Niepodległości na ulicach Warszawy (fot. flickr.com/MSZ)

źródło:

Zobacz więcej