Transmisje, programy specjalne i dokumenty historyczne. Święto Niepodległości w TVP

Józef Piłsudski w czasie przeglądu oddziałów (fot. Wikipedia/CC/Adam Dulęba/United States Library of Congress)

Transmisja głównych uroczystości Narodowego Święta Niepodległości z placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie, specjalne wydanie „Kabaretowej Nocy Listopadowej”, dokumenty i reportaże historyczne – to tylko niektóre z propozycji programowych przygotowanych na 11 listopada przez Telewizję Polską.

Marsze 11 listopada bez udziału prezydenta. „Prezydent ma już plan na Święto Niepodległości”

Prezydent Andrzej Duda nie weźmie udziału w Marszu Niepodległości organizowanym 11 listopada przez środowiska prawicowe. Prezydent nie planuje też...

zobacz więcej

Jedynka już o godz. 08:00 zaprasza widzów na specjalne wydanie programu „Nasza Armia”, którego tematem przewodnim będą tradycje Wojska Polskiego i obchody Święta Niepodległości, ale również obronność, bezpieczeństwo i polska myśl techniczna.

Transmisja głównych uroczystości na czterech kanałach

Najważniejszym jednak wydarzeniem obchodów 11 listopada w Telewizji Polskiej będzie w TVP1, TVP Info, TVP Polonia i TVP Historia transmisja głównych uroczystości Narodowego Święta Niepodległości z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, przedstawicieli najwyższych władz, wojska i warszawiaków. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza zostaną złożone wieńce, a na zakończenie odbędzie się przemarsz oddziałów wojskowych. TVP1 rozpocznie relację już o godz. 11:40.

W studiu Jedynki Marek Zając i jego goście rozmawiać będą o historii odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza rozpoczną się o godz. 12:00, komentować je będą Przemysław Babiarz i ppłk Mirosław Dzięgielewski.

Filmy i reportaże

Transmisje uroczystości państwowych w TVP1 będą tego dnia wzbogacone o pokazy filmów i reportaży. Szczególnie interesująco zapowiada się film dokumentalny Wiesława Dąbrowskiego „Paderewski. Człowiek czynu, sukcesu i sławy” (godz. 13:30). Film prezentuje historię Ignacego Paderewskiego – wielkiego polskiego patrioty, światowej sławy pianisty i kompozytora, męża stanu, filantropa i dyplomaty o wybitnych zasługach dla polskiej niepodległości.

O godz. 18:00 antena zaprasza widzów na znakomity spektakl „Złodziej w sutannie” w reż. Pawła Woldana, który opowiada historię kradzieży z Jasnej Góry przez księdza Józefa Wójcika, za zgodą Prymasa Wyszyńskiego, kopii cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, która wcześniej w 1966 r. została aresztowana przez SB i nie mogła wędrować po parafiach Polski. Spektakl opowiada o tej niezwykłej akcji z 1972 roku, zakończonej sukcesem powrotu kopii Obrazu na przerwany szlak nawiedzenia, podczas uroczystości w Radomiu oraz o niezwykłej postaci ks. Józefa Wójcika – 18 razy karanego przez władze PRL, 9 razy więzionego za obronę krzyży, odprawianie mszy św. oraz nauczanie religii.

Obchody Święta Niepodległości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie (fot. Wikipedia/CC)

Z kolei TVP Polonia o godz. 14:30 wyemituje niezwykły dokument fabularyzowany „Po latach niewoli wstaje Polska 1914 – 1918” w reż. Lucyny Smolińskiej-Sroki i Mieczysława Sroki. Film opowiada o najważniejszych postaciach, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości i odegrały istotną rolę w kształtowaniu nowo powstałego państwa polskiego. W filmie także o szczególnej roli Piłsudskiego i Legionów Polskich w I wojnie światowej. O 15:30 Antena wyemituje koncert z 2004 r. „Śpiewnik Polaka - pieśni patriotyczne i żołnierskie”, w którym udział wzięli: Stan Borys, Maryla Rodowicz, Janusz Radek, Beata Rybotycka, Edyta Geppert, Jan Pietrzak, Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Natomiast o godz. 16:25 TVP Polonia zaprasza na premierę dokumentu „Nie tylko koń i szabla” w reżyserii Leszka Wieliczko, poświęconego osobie marszałka Józefa Piłsudskiego, początkom odrodzonego Wojska Polskiego, historii walk o granice, a przede wszystkim wojnie polsko-bolszewickiej.

Tego dnia nadawca publiczny nie zapomina również o najmłodszych widzach. TVP ABC o godz. 05:55 zaprasza dzieci na program „Domowe przedszkole – chorągiewki łopoczą na wietrze”. Natomiast o godz. 07:15 i 11:15 w programie „Budzik – Święto Niepodległości” Budzik, Ruda i Piksel wytłumaczą dzieciom, jak ważne jest to Święto i dlaczego obchodzimy je tak uroczyście. O godz. 14:50 TVP ABC zaprasza najmłodszych na program „Jedynkowe przedszkole”, w którym porozmawiamy o symbolach narodowych, poznamy legendę o tym, jak powstało państwo polskie i godła oraz pokażemy jak wykonać symbole narodowe.

Na żywo i w studiu

TVP Regionalna o godz. 07:25 i 02:25 pokaże dokument „Pierwszy ułan Drugiej Rzeczypospolitej” w reż. Zygmunta Adamskiego poświęcony Bolesławowi Wieniawie – Długoszowskiemu – polskiemu generałowi, dyplomacie i formalnie przez jeden dzień „następcy prezydenta RP na wypadek opróżnienia się urzędu przed zawarciem pokoju”, osobistemu adiutantowi Józefa Piłsudskiego. O godz. 13:25 antena przypomni dokument „Powrót do Polski” w reż. Pawła Pitery, przedstawiający przybycie Ignacego Paderewskiego do stolicy Wielkopolski w grudniu 1918 roku, którego entuzjastyczne przywitanie stało się impulsem do wybuchu zakończonego sukcesem powstania. Natomiast o godz. 17:40 i 22:45 TVP Regionalna wyemituje reportaż „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”.

TVP Info przez cały dzień, jak co roku, będzie na bieżąco informowała o najważniejszych wydarzeniach Święta Niepodległości w serwisach i programach publicystycznych np. „Po przecinku”, „Dziś wieczorem” i „Minęła 20”.

źródło: