Fala uchodźców nie jest niespodzianką. Niemiecki rząd zignorował ostrzeżenia Frontexu

Niemiecki rząd zataił dane o rozmiarze fali uchodźców (fot. PAP/EPA/VALDRIN XHEMAJ)

Zmasowany napływ nielegalnych imigrantów do Europy nie powinien być niespodzianką dla niemieckiego rządu. Zaskoczeniem dla wszystkich może być co najwyżej mierna reakcja, ponieważ o samym zagrożeniu agencja ds. zarządzania ochroną zewnętrznych granic UE Frontex ostrzegała już dawno.

Berlińskie lotnisko służy za ośrodek dla uchodźców. Brakuje dla nich miejsca

Tysiąc uchodźców zostanie w najbliższych tygodniach rozlokowanych w namiotach na terenie nieczynnego od siedmiu lat lotniska Tempelhof. Pierwsza...

zobacz więcej

Szef Frontexu Fabrice Leggeri już w marcu ostrzegał niemiecki rząd przed napływem rekordowo wysokiej liczby uchodźców do Europy – pisze niedzielne wydanie gazety „Die Welt”. W czerwcu na wewnętrznym posiedzeniu Bundestagu Leggeri mówił, że „tzw. „nieregularne przekroczenia granic Unii Europejskiej z Turcji do Grecji w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosły o 550 proc.”.

Władze otrzymały dane

Władze otrzymały również informacje o sytuacji w Afryce Północnej. „Nasze źródła donoszą że pół miliona do miliona osób szykuje się do opuszczenia Libii” – mówił wiosną Leggeri. Wszystkie dane przekazano niemieckiemu MSW i Urzędowi Kanclerskiemu.

Dziennikarze „Welt am Sonntag” ustalili, że już w lutym ambasada RFN w Kosowie ostrzegała resort spraw zagranicznych, że codziennie nawet 1000 Kosowian przedziera się przez Serbię i Węgry do Niemiec. „Do końca br. może być to nawet 300 tys. osób, to znaczy jedna szósta wszystkich mieszkańców Kosowa” – cytuje jedną z depesz gazeta.

Zataili dane

Dziennik dotarł także do wewnętrznej korespondencji mailowej między Ministerstwem Spraw Wewnętrznych w Berlinie i Federalnym Urzędem ds. Migracji (Bamf) w Norymberdze. Okazuje się, że rząd federalny nawet latem, gdy posiadał wyliczenia Frontexu, nie informował władz lokalnych o wysokich prognozach napływu migrantów.

Rząd Angeli Merkel jest krytykowany, że niedostatecznie i zbyt późno przygotowywał się na przybycie setek tysięcy imigrantów. Szacuje się, że w tym roku do Niemiec przedostanie nawet milion nielegalnych imigrantów. Obecnie poparcie dla kanclerz jest na rekordowo niskim poziomie.

W związku z dużą liczbą wpisów nawołujących do przestępstw, zawierających treści rasistowskie i ksenofobiczne wyłączamy możliwość zamieszczania komentarzy pod tekstami o uchodźcach

źródło:
Zobacz więcej