RAPORT

Wojna na Ukrainie

Prezydent Duda pomodlił się przed grobem Jana Pawła II. W poniedziałek spotka się z Franciszkiem

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką rozpoczęli dwudniową wizytę w Watykanie. W niedzielę popołudniu wzięli udział w mszy św. w Bazylice Świętego Piotra i pomodlili się przy grobie świętego Jana Pawła II. W poniedziałek prezydent spotka się z papieżem Franciszkiem, z którym porozmawia między innymi o kryzysie imigracyjnym.

Duda z wizytą u papieża. Porozmawia o Światowych Dniach Młodzieży i o uchodźcach

Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna wizytę w Watykanie. W niedzielę para prezydencka weźmie udział we mszy św. przy grobie Jana Pawła II, a w...

zobacz więcej

Jutro prezydent Duda spotka się również z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem oraz odznaczy polskich duchownych pracujących w Stolicy Apostolskiej. Najważniejszym wydarzeniem wizyty będzie jednak audiencja u papieża.

Oprócz kryzysu imigracyjnego głowa Państwa i głowa Kościoła poruszą również między innymi kwestię Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, 1050. rocznicy chrztu Polski czy niedawnego synodu biskupów.

Wizyta nie tylko symboliczna

– Pełna panorama tych problemów zostanie przedyskutowana. Jest to wizyta nie tylko symboliczna, ale też bardzo konkretna – zapewnił sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP Krzysztof Szczerski, który wyjaśnił, że wizyta ma trzy wymiary – po pierwsze to wizyta państwowa.

– W relacjach między Rzeczpospolitą Polską a Stolicą Apostolską jest wiele tematów, które dotyczą także polityki globalnej, którą jak wiadomo bardzo interesuje się także papież Franciszek – podkreślił minister Szczerski.

Społecznie ważne wydarzenie

Drugi wymiar to omówienie relacji państwo – Kościół. – W tym względzie w przyszłym roku mamy przede wszystkim społecznie ważne wydarzenie o randzie światowej – Światowe Dni Młodzieży, na których będzie obecny papież Franciszek, jest to zatem oczywisty temat do rozmowy – tłumaczył Szczerski.

Po trzecie wizyta Pary Prezydenckiej ma charakter duchowy. – Każdy Polak odwiedzający Watykan nie tylko składa wizytę, ale odbywa też pielgrzymkę. Zwłaszcza dla nas, Polaków, jest to pielgrzymka do grobu św. Jana Pawła II, dlatego też prezydent rozpoczyna swą wizytę właśnie od Mszy św. w niedzielę przy grobie Ojca Świętego – przypomniał sekretarz stanu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej