RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Pierwsza ofiara wichur nad Polską. Drzewo przygniotło matkę z córką w Sopocie

Jedna kobieta zginęła, a druga w stanie ciężkim trafiła do szpitala, po tym gdy zostały przygniecione przez drzewo. Do zdarzenia doszło w Sopocie. To tam IMGW ogłosił w niedzielę drugi stopień zagrożenia pogodowego. Wiatr może tam osiągać prędkość nawet 100 kilometrów na godzinę.

Silne wichury, deszcz i sztorm – IMGW wydał ostrzeżenie pogodowe

Nawet do 100 kilometrów na godzinę może osiągnąć w niedzielę prędkość wiatru, w niektórych województwach w Polsce. Na Bałtyku już wystąpił sztorm....

zobacz więcej

– Drzewo na wysokości dwóch, trzech metrów od poziomu korzeni złamało się i runęło na jezdnię na całą szerokość ulicy Sobieskiego – powiedział TVP Info bryg. Adam Polakowski, komendant miejski PSP w Sopocie. Odniósł się do tragedii, do której doszło w niedzielę, gdy dwie kobiety zostały przygniecione przez konar. Nie żyje 34-latka, a jej matka jest w stanie ciężkim.

Straż tłumaczy, że przyczyną złamania się drzewa był „silny powiew wiatru”. W niedzielę IMGW wydał ostrzeżenie pogodowe, z czego drugi stopień zagrożenia wyznaczył w miejscowościach nadmorskich w tym właśnie w Sopocie.

– Wszystkie zastępy działają na mieście – powiedział Polakowski. – Wciąż dochodzą nowe zdarzenia – dodał.

Sztorm i wichury

Na Pomorzu wiatr przewraca drzewa, zrywa konary i gałęzie. Z dróg, chodników usuwają je strażacy. W województwie zachodniopomorskim i pomorskim mieli już prawie 80 zgłoszeń, najwięcej w regionie słupskim.

Na Bałtyku jest sztorm o sile 10 stopni w skali Beauforta. Fale mają kilka metrów wysokości. Kutry stoją w portach, wprowadzono wachty sztormowe.

– Na tę chwilę, jeżeli nie ma potrzeby, to lepiej nie wychodzić z domu – ostrzega Polakowski i doradza, aby „nie parkować samochodów pod dużymi drzewami”.

Warmia i Mazury bez prądu

Na Warmii i Mazurach z powodu silnego wiatru, który spowodował awarie energetyczne, 3,7 tysiąca odbiorców pozbawionych zostało prądu – poinformowała w niedzielę przed południem rzeczniczka warmińsko-mazurskiego wojewody Edyta Wrotek.

W związku z silnym wiatrem na terenie województwa wyłączonych zostało ponad 180 stacji transformatorowych. Bez prądu są mieszkańcy w okolicach Szczytna, Pisza, Olecka, Kętrzyna, Olsztyna, Iławy, Rucianego-Nidy.

Niewykluczone, że liczba awarii będzie większa, ponieważ dochodzą informacje o kolejnych lokalizacjach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej