RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Całkowite fiasko państwa prawa”. Niemcy protestują przeciwko przyjmowaniu uchodźców

„Merkel musi odejść” i „My jesteśmy narodem” – takie hasła wznosili uczestnicy protestu, który przeszedł w sobotę ulicami Berlina. Jego uczestnicy sprzeciwiali się polityce migracyjnej kanclerz Angeli Merkel. Demonstrację zorganizowała prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD). Do protestu dołączyli neonaziści. Lewica usiłowała zatrzymać pochód.

Premier Bawarii krytykuje Merkel i zapowiada odsyłanie imigrantów z Niemiec

Premier Bawarii Horst Seehofer ponownie skrytykował politykę migracyjną kanclerz Angeli Merkel, zarzucając szefowej rządu zachęcanie uchodźców z...

zobacz więcej

Przewodnicząca AfD Frauke Petry powiedziała podczas wiecu, że realizowana przez rząd polityka wobec uchodźców doprowadziła do „całkowitego fiaska państwa prawa”. – Pani Merkel, pokazujemy pani czerwoną kartkę – mówiła szefowa zdobywającej coraz większe poparcie partii.

Hordy barbarzyńców

Przewodniczący AfD w Brandenburgii Alexander Gauland zarzucił władzom w Berlinie „moralny imperializm” wobec innych krajów Unii Europejskiej. – Narzucamy innym państwom politykę, której one nie chcą – mówił Gauland, zwolennik XIX-wiecznej polityki Cesarstwa Niemieckiego, opartej na sojuszu z Rosją. Polityk AfD bronił porównania obecnej sytuacji do schyłkowego okresu Cesarstwa Rzymskiego „najechanego przez hordy barbarzyńców”.

Eurodeputowana AfD Beatrix von Storch podkreślała, że jej partia nie jest wroga obcokrajowcom, lecz nie zgadza się na politykę otwartych drzwi forsowaną przez rząd.

Merkel nie uległa szantażowi partyjnych liderów. Fiaskiem zakończył się szczyt w Niemczech ws. uchodźców

Nie ma politycznego konsensusu w sprawie kryzysu migracyjnego w Niemczech. Niedzielne nadzwyczajne spotkanie liderów partii tworzących rząd w...

zobacz więcej

Jak pisze agencja dpa, wśród demonstrantów było 20 neonazistów. Wzdłuż trasy marszu ustawili się przeciwnicy Alternatywy dla Niemiec. Kilkaset osób gwizdało i wyzywało demonstrantów od „rasistowskiej hołoty”. Policja użyła pałek i gazu łzawiącego przeciwko osobom, które usiłowały zatrzymać marsz. Porządku strzegło 1,1 tys. funkcjonariuszy.

Zysk na kryzysie

AfD powstała na wiosnę 2013 roku jako ugrupowanie eurosceptyczne domagające się usunięcia Grecji i innych krajów południowoeuropejskich ze strefy euro. Od tego czasu partia odniosła szereg sukcesów w wyborach lokalnych, nie zdołała jednak przekroczyć progu wyborczego w wyborach do Bundestagu. Partia, która pozbyła się w lecie liberalnych działaczy gospodarczych, skręciła w stronę prawicowego populizmu.

Wobec kryzysu migracyjnego poparcie dla AfD wzrasta - ostatnie sondaże wskazują na 8-procentowe poparcie w skali całego kraju i znacznie wyższe, sięgającej 15 proc., w landach wschodnich, czyli dawnej NRD.

W związku z dużą liczbą wpisów nawołujących do przestępstw, zawierających treści rasistowskie i ksenofobiczne wyłączamy możliwość zamieszczania komentarzy pod tekstami o uchodźcach

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej