RAPORT

Pogarda

Miś Wojtek z Armii Andersa uhonorowany. Legendarny polski „żołnierz” ma swój pomnik w Edynburgu

Wojtek przeszedł z Armią Andersa szlak bojowy z Bliskiego Wschodu przez Włochy i trafił do Wielkiej Brytanii (fot. Facebook/Wojtek Memorial Trust)
Wojtek przeszedł z Armią Andersa szlak bojowy z Bliskiego Wschodu przez Włochy i trafił do Wielkiej Brytanii (fot. Facebook/Wojtek Memorial Trust)

Najnowsze

Popularne

W Edynburgu w sobotę odsłonięto pomnik jednej z najbardziej niezwykłych postaci drugiej wojny światowej – niedźwiedzia Wojtka. Zwierzak, którym zaopiekowali się żołnierze z Armii Andersa, po wojnie doczekał swych dni w zoo w szkockiej stolicy.

„Niedźwiedź Wojtek” na deskach teatru. Bohater spod Monte Cassino – bohaterem sztuki

Pomagał naszym żołnierzom pod Monte Cassino, dostawał ordery za zasługi, a teraz został bohaterem sztuki. Niedźwiedź Wojtek, przygarnięty przez...

zobacz więcej

Jak tłumaczył w czasie uroczystości burmistrz Edynburga Donald Wilson, odsłonięcie pomnika „pozwala użyć tej fascynującej historii do tego, by wydobyć na światło dzienne wkład polskich żołnierzy w wysiłek wojenny”. – To też kolejna nić łącząca nasze miasto z żyjącymi tu emigrantami znad Wisły – dodaje.

W uroczystości wziął udział także polski weteran prof. Wojciech Narębski. Jak opowiadał, choć Wojtek ważył 250 kg i miał 1,8 metra wzrostu, jego koledzy z wojska wcale się go nie bali.

Wojtek the bear - the unveiling. Massive crowd despite the weather. He would have been proud. Official photos to follow.

Posted by Wojtek Memorial Trust on 7 listopada 2015

Pomnik Wojtka stoi w samym sercu miasta, w parku przy Princes Street w cieniu edynburskiego zamku. Do postawienia monumentu doprowadziła organizacja Wojtek Memorial Trust.

Szlak bojowy

Polacy znaleźli Wojtka na Bliskim Wschodzie w 1943 roku. Nauczyli go nosić amunicję artyleryjską, a także pić piwo i palić papierosy. By móc zabrać go ze sobą Polacy nadali mu imię i stopień, w ten sposób czyniąc z niego formalnie żołnierza. Niedźwiedź brał m.in. udział w bitwie pod Monte Cassino. Po wojnie trafił do Szkocji. Zmarł w zoo w Edynburgu w 1963 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej