RAPORT

Wojna na Ukrainie

Amerykański węgiel zamiast rosyjskiego? Zmieniają się proporcje w imporcie do Polski

(fot. Shutterstock/Vyacheslav Svetlichnyy, zdjęcie ilustracyjne)
(fot. Shutterstock/Vyacheslav Svetlichnyy, zdjęcie ilustracyjne)

Coraz mniej węgla trafia do nas z Rosji, coraz więcej natomiast płynie ze Stanów Zjednoczonych – informuje „Rzeczpospolita”. Dziennik sugeruje, że może to stanowić szansę dla polskiego górnictwa.

„Będziemy wypychani z tego rynku”. Czy polskie górnictwo może być rentowne?

– Górnictwo nie ma nic wspólnego z ekonomią. Zero! Cena węgla jest statystyczna, plus polityka i nieuczciwa konkurencja. Trzeba zmienić...

zobacz więcej

Z danych Eurostatu wynika, że od stycznia do końca sierpnia import węgla do Polski spadł do poziomu 4,64 mln ton. To o 30 proc. mniej w porównaniu z analogicznym samym okresem 2014 roku. Spowodowane jest to słabnącym strumieniem tej kopaliny płynącej do nas z Rosji.

W tym roku wwieziono do naszego kraju o ponad jedną trzecią rosyjskiego węgla mniej niż przed rokiem. – Został wyeliminowany dzięki wyprzedaży polskiego surowca – tłumaczy w rozmowie z dziennikiem Karol Osadnik, zastępca dyrektora katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu.

Wciąż największy udział

Mimo znacznie zmniejszonego importu, Rosja wciąż pozostaje największym dostawcą węgla do Polski. Łącznie jej udział to 60 proc. czarnego paliwa, które do nas trafia. .

Wzrasta natomiast import węgla z Stanów Zjednoczonych, które stały się trzecim pod względem wielkości zagranicznym dostawcą węgla do Polski. W ciągu ostatnich ośmiu miesięcy wzrost importu z tego kraju to ponad 57 proc. Pogrążeni w problemach amerykańscy producenci węgla szukają nowych rynków zbytu, ponieważ u nich w USA węgiel jest wypierany przez tani gaz z łupków.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej