RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Co czwarty więzień na świecie to Amerykanin. Obama: ograniczmy liczbę osadzonych

Do reformy systemu wymiaru sprawiedliwości wezwał w poniedziałek Kongres USA prezydent Barack Obama. Chodzi o to, by złagodzić kary za część przestępstw i ograniczyć liczbę skazanych w przepełnionych więzieniach. Od ubiegłego piątku przedterminowo zwolniono z więzień ponad 6 tys. osób.

Obama w więzieniu. Prezydent USA walczy o złagodzenie kar

Jako pierwszy prezydent USA Barack Obama odwiedził w czwartek więzienie federalne. To część jego zabiegów o reformę systemu sprawiedliwości,...

zobacz więcej

W przemówieniu wygłoszonym w Newport, w stanie New Jersey, prezydent przypomniał, że obecnie „za kratami przebywa w USA 2,2 mln Amerykanów, co stanowi 25 proc. wszystkich osób przetrzymywanych w więzieniach na świecie. 2,2 mln więźniów w USA to tyle samo, ile w 35 krajach europejskich razem wziętych i cztery razy więcej niż w Chinach.

Wysoki procent

Obama przypomniał, że „nieproporcjonalnie wysoki procent” więźniów w USA stanowią przedstawiciele mniejszości. Choć Afroamerykanie i Latynosi stanowią 19 proc. społeczeństwa USA, to ich odsetek w więzieniach sięga 60 procent.

Co roku około 600 tys. osób opuszcza po odbyciu kary więzienia stanowe i federalne. W sumie w USA jest obecnie aż 70 mln osób, które miały do czynienia z wymiarem sprawiedliwości w negatywnym sensie. – To prawie jedna na trzy osoby w wieku pracującym – powiedział prezydent.

Trudny powrót

Wiele z tych osób po opuszczeniu więzień ma problemy z powrotem do społeczeństwa. Nie mogą znaleźć pracy, mieszkania, często nie są przyjmowani przez bliskich. – To złe nie tylko dla nich, ale i dla naszej gospodarki. (...) Musimy zapewnić aby Amerykanie, którzy zapłacili dług społeczeństwu (za popełnione przestępstwa), mogli dostać drugą szansę - powiedział Obama.

Przemówienie Obamy to element prowadzonych od dłuższego czasu przez jego administrację działań na rzecz ograniczenia problemu przepełnionych więzień. Od piątku do poniedziałku, zgodnie z wcześniejszą decyzją Departamentu Sprawiedliwości, na wolność przed odbyciem całego wyroku wypuszczono ponad 6 tys. więźniów federalnych. Około jedna trzecia z nich to obywatele innych państw, którzy zostaną deportowani.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej