RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Ksiądz i doradczyni papieża zatrzymani po przeciekach tajnych dokumentów z Watykanu. Chodzi o finanse Stolicy Apostolskiej

W najbliższych dniach opublikowane mają zostąć książki na temat finansów Watykanu (fot. Wikipedia/CC)
W najbliższych dniach opublikowane mają zostąć książki na temat finansów Watykanu (fot. Wikipedia/CC)

Żandarmeria zatrzymała w weekend dwie osoby, które mogą mieć związek z wyciekiem tajnych dokumentów na temat finansów Watykanu. Jedną z zatrzymanych jest była doradczyni papieża Francesca Chaouqui. Jak informuje agencja Ansa, Franciszek jest poinformowany o prowadzonym śledztwie.

Poufne dokumenty finansowe wykradzione z Watykanu? Włoscy dziennikarze spekulują o „sezonie intryg”

Włoskie media poinformowały w niedzielę, że żandarmeria watykańska prowadzi śledztwo w sprawie kolejnego wycieku poufnych dokumentów, tym razem...

zobacz więcej

W wydanej nocie Watykan poinformował w poniedziałek, że w miniony weekend wezwano na przesłuchanie hiszpańskiego księdza Lucio Angela Vallejo Baldę, sekretarza Prefektury Spraw Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej i Franceskę Chaouqui, która jako doradca pomagała papieżowi w reformie finansów Watykanu.

Sekretarz aresztowany


Kobieta została zwolniona, wobec księdza utrzymano areszt. Komunikat biura prasowego Stolicy Apostolskiej potwierdził medialne doniesienia o śledztwie prowadzonym w sprawie wycieku tajnych raportów i zapowiedzianej na czwartek publikacji we Włoszech dwóch książek na ich podstawie. Według włoskich mediów dokumenty mogły zostać wykradzione z komputera jednego z wysoko postawionych duchownych.

Do 8 lat więzienia

Zgodnie z watykańskim kodeksem karnym za rozpowszechnianie poufnych dokumentów grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Najwyższy wymiar ma zastosowanie w przypadku materiałów dotyczących podstawowych i dyplomatycznych interesów Stolicy Apostolskiej.

Poważna zdrada zaufania

Watykan ocenił, że ukazanie się zapowiedzianych na najbliższe dni książek jest „owocem poważnej zdrady zaufania papieża”. Publikację tomów nazwano zaś „czerpaniem korzyści z bardzo ciężkiego nielegalnego czynu, jakim jest przekazanie poufnych dokumentów”.

Obecnie prokuratura watykańska zastanawia się nad podjęciem dalszych kroków, także w ramach współpracy międzynarodowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej