RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ludzie znów jeżdżą PKP, 31 mln pasażerów w tym roku. „Mamy klęskę urodzaju”

Powrót pasażerów i cięcia kosztów poprawiły rentowność spółki PKP Intercity – informuje „Puls Biznesu”. Według wstępnych szacunków przewoźnik obsłuży w tym roku 31 mln osób.

„Wygląda ładnie, miejsca mało”. Pierwsze wrażenia z pendolino

Trwają ostatnie przygotowania do oficjalnego wyjazdu Pendolino na trasy.W piątek nowym pociągiem trasę z Warszawy do Gdańska mieli okazję pokonać...

zobacz więcej

Wprowadzona w tym roku promocja, pozwalająca na kupno nawet trzykrotnie tańszych biletów, zapełniła nowe składy i zachęciła pasażerów do korzystania z pozostałego, starszego taboru PKP Intercity.

Szturm pasażerów

– I mamy klęskę urodzaju. Prognozujemy, że w tym roku przewieziemy około 31 mln pasażerów, a w przyszłym 37 mln osób – szacuje Jacek Leonkiewicz, prezes PKP Intercity.

W branży nie milkną głosy, że promocja co prawda napędza wzrost liczby pasażerów, ale jednocześnie nie pozwoli pokryć kosztów i spłacić kredytów na zakup drogiego pendolino. Jacek Leonkiewicz twierdzi, że to mit.

– Po trzech kwartałach 2015 r. EBITDA spółki wynosi 242,3 mln zł, czyli o 13 proc. więcej niż w tym samym okresie 2014 r. Spodziewamy się, że na koniec roku sięgnie 300 mln zł, czyli najwięcej w historii spółki, w przyszłym natomiast 400 mln zł, a w 2018 r. 600 mln zł – wylicza prezes.

Jacek Leonkiewicz podkreśla, że poprawa wyniku jest nie tylko efektem coraz większej liczby pasażerów, ale także oszczędności. Spółka zyskała m.in. prawie 13 mln zł na złomowaniu starego taboru.

źródło:

Zobacz więcej