Otworzyli teczkę, a tam nieznane dzieła Wojaczka. Niezwykłe odkrycie we Wrocławiu

Rafał Wojaczek zmarł w 1971 roku (fot. Facebook.com/InstytutMikołowski)

Niezwykłe znalezisko w Bibliotece Ossolineum we Wrocławiu. Maciej Malecki z Instytutu Mikołowskiego oraz badacz literatury Konrad Wojtyła odkryli nieznane dzieła Rafała Wojaczka. To ponad pięćdziesiąt wierszy i sześć opowiadań, które nigdy nie były publikowane.

Pokochałem ojca miłością 51-latka

Dopiero teraz ojca pokochałem. Taką dojrzałą miłością 51-latka, bo wcześniej kochałem go niedojrzale.

zobacz więcej

– W szesnastu teczkach z dokumentami i rękopisami odkryliśmy nieznane teksty, które zostały zdeponowane przez brata poety w 1986 roku – powiedział Wojtyła.

Inwentarz archiwum

Jak dodaje badacz, odkrycia mógł dokonać każdy. – Być może nie znalazł się ktoś, kto byłby na tyle rzetelny, aby wczytywać się karta po kartce. Ale Ossolineum wydało w 2003 roku inwentarz swojego archiwum. Każdy, kto interesuje się twórczością Wojaczka, mógł w ciągu kilkunastu minut zweryfikować, czy pojawiają się nowe teksty, czy nie – mówi.

Wojtyła dodaje, że wstępna weryfikacja pokazuje, że to dojrzałe teksty, które być może nie zostały opublikowane ze względu na cenzurę moralną lub polityczną.

Nowe światło

– Odnalezienie prozy autorstwa Wojaczka może rzucić nowe światło na interpretację jego twórczości, która wyłącznie skupia się na jego utworach lirycznych – podkreśla badacz.

Konrad Wojtyła oraz Maciej Malecki z Instytutu Mikołowskiego liczą, że znalezione wiersze i opowiadania Rafała Wojaczka ukażą się po latach w wersji drukowanej.

Rafał Wojaczek to pisarz zaliczany do grona poetów wyklętych, który debiutował w miesięczniku „Poezja” w 1965 roku. Przygotował do druku cztery tomy poezji, z których za życia ukazały się zaledwie dwa: „Sezon” w 1969 i „Inna bajka” w 1970.

Zmarł śmiercią samobójczą w 1971 roku.

źródło:
Zobacz więcej