Wystawa Expo w Mediolanie odeszła do historii. Polski pawilon odwiedziło 1,7 mln gości

Koszt udziału Polski w tegorocznej wystawie światowej to nieco ponad 60 mln zł (fot. expo.gov.pl)

Po 184 dniach zakończyła się wystawa Expo w Mediolanie. Zwiedziło ją 21 milionów osób, udział wzięło 140 krajów, w tym także Polska, której pawilon zwiedziło ponad 1,7 miliona osób. Oficjalnego zamknięcia ekspozycji dokonał w sobotę prezydent Włoch Sergio Mattarella.

Magia miast, urokliwe krajobrazy i niezwykłe wydarzenia kulturalne. Polska na EXPO kusi turystów

Stoiska prezentujące walory polskich regionów, koncerty, happeningi, spektakle i pyszne jabłka – to wszystko czeka na odwiedzających Pawilon Polski...

zobacz więcej

Przed zamknięciem wystawy wręczono nagrody najlepszym i najciekawszym pawilonom. W kategorii architektury wyróżniono m.in. prezentacje Francji, Wielkiej Brytanii, Chin i Bahrajnu. Za najlepszą realizację hasła wystawy „Wyżywienie planety, energia dla życia” nagrodzono pawilony Watykanu, księstwa Monako i Irlandii. Za wystrój wnętrz nagrody przyznano tym z Austrii, Iranu, Estonii, Japonii i Korei Południowej.

Tłumy ludzi odwiedziły w ostatnim dniu polski pawilon. Położony przy głównej alei terenów wystawowych budynek wyróżniał się ażurową strukturą przypominającą ścianę z drewnianych skrzynek na jabłka. Za koncepcję artystyczną odpowiadała warszawska pracownia 2pm. Jabłko było główną wizytówką Polski, przedstawionej jako jego wielkie europejskie zagłębie. Zwiedzającym rozdano kilka ton tych owoców, częstowano też jabłkowym sokiem i cydrem. Zadowolenia z sukcesu polskiego stoiska nie krył Piotr Skowera z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, który z przymrużeniem oka tłumaczył popularność naszego stoiska.

– Na Facebooku pozwoliliśmy sobie zażartować, że to dlatego, że rozdajemy darmowe jabłka. Przede wszystkim dlatego, że jest to bardzo dobra ekspozycja. Przemyślana, spójna i zachęcająca Włochów do jej odkrycia. Zaraz przy wejściu Włosi się nie spodziewają tego, co zastaną po wejściu do pawilonu. A zobaczą niekończący się polski sad jabłoni. I to robi na nich ogromne wrażenie – mówił Skowera na antenie TVP Info.

teraz odtwarzane
Kończy się wystawa Expo w Mediolanie

Polska na EXPO w Mediolanie. Ruszył Tydzień Turystyki Polskiej

zobacz więcej

– Od początku imprezy nasz pawilon zwiedziło prawie 1,7 mln osób – poinformowała prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak. Podkreśliła, że liczba gości sięgała 20 tysięcy dziennie.

– To było dla nas wielkie wyzwanie, wymagające ogromnej logistyki i sprawnego zarządzania – podkreśliła. Jak zaznaczyła, polska prezentacja była jedną z najbardziej dynamicznych; zorganizowano ponad 20 ekspozycji tematycznych, które zmieniane były w nocy.

– Najczęściej słyszeliśmy, że polski pawilon wyróżniał się gościnnością – dodała prezes PARP. Polski pawilon kosztował 21 mln złotych.

Tłumy na Expo

Wystawę odwiedziło ponad 60 głów państw i rządów, oprócz prezydenta Włocha Sergio Mattarelli, który ekspozycję zamknął, m.in. prezydenci Francois Hollande i Władimir Putin, kanclerz Angela Merkel i premier David Cameron. Była też Michelle Obama. Wszyscy jednak zapamiętali przede wszystkim słowa papieża Franciszka, który w dniu otwarcia – 1 maja – życzył z Watykanu „by Expo przyczyniło się do globalizacji solidarności”.

Organizatorom wystawy zależało na jak największej liczbie gości, dlatego jej komisarz Giuseppe Sala w piątek wieczorem z dumą ogłosił: zamykamy liczbą 21 i pół miliona, z czego sześć i pół to cudzoziemcy.

teraz odtwarzane
Polski pawilon odwiedziło 1,7 mln gości

źródło:
Zobacz więcej