RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Co dalej w sprawie Romana Polańskiego? Dziś decyzja ws. ekstradycji

Sprawa ekstradycji Romana Polańskiego dobiega końca. Dziś o godz. 9:30 krakowski sąd zdecyduje, czy reżyser ścigany za gwałt na nieletniej przez amerykański wymiar sprawiedliwości, zostanie wydany do Stanów Zjednoczonych. Będzie to piąte posiedzenie sądu w tej sprawie.

Decyzja w sprawie ewentualnej ekstradycji 30 października. Polański pojawił się w sądzie

zobacz więcej

Na ostatnich czterech posiedzeniach obrońcy Romana Polańskiego starali się przekonać sąd, że ekstradycja jest bezzasadna, ponieważ między Polańskim, pokrzywdzoną i amerykańskim prokuratorem doszło do ugody, a reżyser odbył karę, którą miało być 42 dni obserwacji psychiatrycznej.

Dziś sąd przewidział wystąpienia prokuratora oraz obrońców i wydanie postanowienia. Jeżeli sędzia prawomocnie stwierdzi dopuszczalność ekstradycji, ostateczną decyzję w sprawie wydania lub niewydania Polańskiego do USA podejmie minister sprawiedliwości. Jeżeli sąd prawomocne uzna, że do ekstradycji nie dojdzie – decyzja będzie ostateczna.

Do sądu trafił wniosek o ekstradycję Polańskiego do USA. Formalnie jest możliwa

Wniosek o wydanie Romana Polańskiego do Stanów Zjednoczonych jest już w sądzie. We wtorek dokument przesłała krakowska prokuratura razem ze swoim...

zobacz więcej

Traktowany jak uciekinier

W 1977 roku Roman Polański został oskarżony o gwałt na 13-letniej dziewczynce. W ramach umowy pozaprocesowej reżyser przyznał się do zabronionego czynu i spędził 42 dni na obserwacji psychiatrycznej. Gdy jednak dowiedział się, że sędzia chce wycofać się z porozumienia, co może oznaczać dla niego więzienie, wyjechał ze Stanów Zjednoczonych do Francji. Od tego czasu władze USA traktują go jako uciekiniera przed wymiarem sprawiedliwości.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej