RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Kosynierzy w 303 koszą dziś na medal”. Komiksowy hołd polskim bohaterom bitwy o Anglię

Bitwa o Anglię w komiksowym wydaniu
Bitwa o Anglię w komiksowym wydaniu

Narodowe Centrum Kultury postanowiło uczcić 75. rocznicę bitwy o Anglię nietypowym klipem. Twórcy puścili wodze fantazji. Hitlerowcy korzystają tu z gigantycznych robotów – mechów, co nawiązuje do japońskiej mangi czy anime. Kluczowe wydarzenie II wojny światowej z udziałem Polaków wspomniane zostało w komiksowej konwencji.

Mundury, pamiątki i fragmenty samolotów. W 75. rocznicę bitwy o Anglię otwarto wystawę upamiętniającą polskich lotników

Po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej otwarto w Warszawie wystawę upamiętniającą polskich lotników. 75 lat temu rozpoczęła się bitwa o...

zobacz więcej

„Walcz o swój kawałek nieba. Kosynierzy w 303 koszą dziś na medal. Bóg pewnie ma niezłe widowisko, gdy przygląda się tym naszym pojedynkom. Stąd nie da się wyjść po angielsku…” – śpiewa Igor Seider z zespołu Mama Selita, a w klipie samoloty legendarnego Dywizjonu 303 mierzą się z odrealnioną chmarą przeciwników.

Bitwa w przestworzach

„W 2015 roku mija 75 lat od zakończenia okresu najbardziej zaciętych walk powietrznych w ramach bitwy o Anglię, które miały miejsce pomiędzy 10 lipca a 31 października 1940 roku. W bitwie brały udział 4 polskie dywizjony (300, 301, 302 i 303), w których walczyło 145 polskich pilotów” – przypomina Narodowe Centrum Kultury. Jak podkreśla, po stronie angielskiej Polacy stanowili 5 proc. kadry. Zadali 12 proc. strat niemieckiej Luftwaffe.

Twórcą grafiki do klipu jest Michał Araszewicz. Za animacją stoi Agnieszka Boryczko.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej