Raport

#FabrykahejtuPO

„Chinki nadal będą zmuszane do aborcji”. Amnesty International krytycznie o zmianach w polityce jednego dziecka

Do AI docierają informacje o przymusowych aborcjach i sterylizacji w Chinach (fot. Lintao Zhang/Getty Images)

Zezwolenie przez władze Chin na posiadanie dwójki dzieci nie stanowi wystarczającej zmiany w Państwie Środka, ponieważ pozostawia otwartą furtkę do nadużyć, takich jak sterylizacja i zmuszanie do aborcji. Tak Amnesty International (AI) komentuje komunikat plenum Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin.

Koniec polityki jednego dziecka w Chinach. Społeczeństwo się starzeje

Obowiązujące od lat 80. ograniczenia w posiadaniu dzieci zostaną zniesione – zapowiedziały chińskie władze. Nowe przepisy pozwolą parom na...

zobacz więcej

Informację o odejściu od polityki jednego dziecka podała w czwartek agencja Xinhua po zakończeniu czterodniowego plenum KC partii komunistycznej. „W odpowiedzi na starzenie się społeczeństwa Chiny całkowicie wprowadzą przepisy zezwalające każdej parze na posiadanie dwojga dzieci” – głosi komunikat.

– Państwo nie powinno ingerować w takich sprawach jak liczba dzieci w rodzinie – podkreślił w pierwszym komentarzu ekspert AI do spraw Chin, William Nee. – Chociaż władze ogłosiły zmianę, chińskim kobietom nadal grozi, że będą zmuszane do stosowania środków antykoncepcyjnych oraz aborcji – oświadczył Nee w specjalnym komunikacie. Ekspert zwrócił uwagę, że teraz „metody porównywalne do tortur” grożą parom, które już mają dwójkę.

Chen Guangcheng opuścił ambasadę USA

Niewidomy chiński dysydent Chen Guangcheng, który po sześciu dniach pobytu w ambasadzie USA w Pekinie opuścił ją w środę, powiedział telewizji CNN,...

zobacz więcej

– Jeśli Chiny poważnie traktują sprawę poszanowania praw człowieka, powinny niezwłocznie zaprzestać stosowania tak agresywnych i restrykcyjnych środków oraz ingerowania w decyzje ludzi dotyczące liczby członków rodziny – podkreślił reprezentant Amnesty International. Przypomniał w komunikacie, że nadal docierają do niego informacje o przymusowych aborcjach i sterylizacjach, stosowanych przez chińskie władze.

Wiele takich przypadków w minionym dziesięcioleciu ujawnił niewidomy adwokat Chen Guangcheng od 2012 roku przebywający w USA.

AI, organizacja z siedzibą w Londynie, jako przykład represyjnej polityki chińskich władz wymienia to, co wydarzyło się w 2010 roku w mieście Puning. Władze dokonywały tam aresztowań krewnych par, które planowały powiększyć rodzinę, aby szantażem zmusić je do poddania się sterylizacji.

źródło:

Zobacz więcej