RAPORT

Pogarda

Ziobro za ekstradycją Polańskiego. „Pedofilia jest złem, trzeba ją zdecydowanie ścigać”

Najnowsze

Popularne

– Przyszły minister sprawiedliwości powinien wyrazić zgodę na ekstradycję Romana Polańskiego – ocenił polityk Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. – Pedofilia jest złem. (…) Każdy, kto jest, czy był rodzicem, dziadkiem, babcią dziewczynki, może wykazać się pewną empatią, że takie zachowania trzeba potępiać i jednoznacznie je oceniać – mówił.

Decyzja w sprawie ewentualnej ekstradycji 30 października. Polański pojawił się w sądzie

zobacz więcej

Ekstradycji Polańskiego domagają się Stany Zjednoczone. W 1977 r. reżyser został uznany przez sąd w Los Angeles za winnego uprawiania seksu z nieletnią. Przed ogłoszeniem wyroku opuścił USA, obawiając się, że sędzia nie dotrzyma warunków zawartej z nim wtedy ugody. W piątek krakowski sąd może podjąć decyzję w sprawie dopuszczalności ekstradycji reżysera.

„Nie można nagradzać przestępcy”

– Powinniśmy wydać Polańskiego, nie może być ochrony – z uwagi na status osoby – przed odpowiedzialnością za tak ohydne czyny, jak wykorzystanie seksualne nieletniej pod nieobecność rodziców – powiedział polityk SP Zbigniew Ziobro. – Każdy, kto jest, czy był rodzicem, dziadkiem, babcią dziewczynki, może wykazać się pewną empatią, że takie zachowania trzeba potępiać i jednoznacznie je oceniać – dodał.

– Nie wolno nagradzać przestępcy za to, że uciekał przed odpowiedzialnością i organami sprawiedliwości, wykorzystując swoją pozycję majątkową i społeczną. Podkreślam to jeszcze raz – dotyczy to każdej osoby, niezależnie jakie ma przekonania, poglądy, z jakiego środowiska by się wywodziła. Pedofilia jest złem, trzeba ją zdecydowanie ścigać – powiedział.

Jak podkreślał, przyszły minister sprawiedliwości, niezależnie od tego, kto nim zostanie, powinien zgodzić się na ekstradycję reżysera.

teraz odtwarzane
Ziobro jest za ekstradycją Romana Polańskiego do USA

Sąd nie politycy

Bardziej powściągliwa w ocenach była marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Stwierdziła, że nie chciałaby, żeby to politycy decydowali, czy powinna być ekstradycja Polańskiego. – Mam swoją ocenę tego, co się wydarzyło wiele lat temu, ale taką decyzję (o ewentualnej ekstradycji – red.) powinien podjąć sąd – zaznaczyła.

teraz odtwarzane
Kidawa: decyzję powinien podjąć sąd

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej