Są atrakcyjne, wykształcone i chcą lecieć na Księżyc. Rosjanie szkolą pierwszą kobiecą załogę

Kosmonautki mają spędzić w kapsule osiem dni (fot. Facebook/Roskosmos)

Grupa sześciu rosyjskich kosmonautek bierze udział w eksperymencie, dzięki któremu specjaliści chcą sprawdzić wpływ przebywania na Księżycu na kobiecy organizm. To wstęp do programu załogowego lotu na satelitę Ziemi. Rosjanie chcą wysłać ludzi na Księżyc w 2029 roku.

Rosja chce podbijać Księżyc. Najpierw testy, misja załogowa „najpóźniej w 2029 roku”

Pierwsza rosyjska załogowa wyprawa na Księżyc odbędzie się nie później niż w 2029 roku - zapowiedział dyrektor najważniejszego przedsiębiorstwa...

zobacz więcej

Według Moskwy jest to pierwszy przypadek, gdy do lotu przygotowywana jest załoga składająca się wyłącznie z kobiet. Eksperyment zakończy się w przyszły wtorek. Kandydatki zostały wyselekcjonowane z grupy 10 kosmonautek. Wszystkie mają wykształcenie w zakresie medycyny lub biofizyki, a w czasie testów mają wykonywać skomplikowane eksperymenty.

Na razie doskwierają im jednak bardzo prozaiczne problemy. – Nie wiem, jak dam sobie radę bez szamponu. Nawet w tej sytuacji chcemy wyglądać pięknie – mówiła jednak z uczestniczek badania jeszcze przed wejściem do komory, symulującej warunki na statku kosmicznym.

Lepsze od mężczyzn

Naukowcy liczą jednak, że te niedogodności nie będą miały wpływu na wyniki eksperymentu. – Interesujące będzie sprawdzenie, w jaki sposób się dogadują i czy są w stanie wykonać zadania. Wierzymy, że kobiety mogą nie być gorsze od mężczyzn w wypełnianiu zadań w Kosmosie, a nawet lepsze od nich – zapowiada Siergiej Ponomariew, szef programu Księżyc-2015, w ramach którego przygotowywana jest załogowa misja na satelitę Ziemi.

#Луна2015: утвержден основной экипаж проектаДо старта изоляционного эксперимента «Луна-2015» остается меньше суток. Дл...

Posted by Федеральное космическое агентство on 27 październik 2015


Rosjanie mają w tej kwestii spore doświadczenie. Pierwszą kobietą w Kosmosie była Walentyna Tierieszkowa, która w 1963 roku na pokładzie statku Wostok-6 spędziła trzy doby na orbicie.Moskwa w tym tygodniu ogłosiła, że do 2029 roku wyśle na Księżyc misję załogową. Jak do tej pory po jego powierzchni chodzili wyłącznie Amerykanie. Według przedstawionego przez Rosjan harmonogramu, za sześć lat ukończone mają być prace nad statkiem, na pokładzie którego odbędzie się misja. W 2023 roku pojazd ma zadokować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a dwa lata później odbyć bezzałogową misję na Księżyc. Finałem misji będzie załogowy lot.

źródło:
Zobacz więcej