Już niemal 400 ofiar trzęsienia ziemi w Afganistanie. Ratownicy mają kłopot, by dotrzeć do poszkodowanych

Wciąż rośnie liczba ofiar trzęsienia ziemi, które w poniedziałek nawiedziło rejon pogranicza między Afganistanem a Pakistanem. Władze informują o 370 zabitych i tysiącach rannych, ale akcja ratunkowa wciąż trwa i liczba ofiar może wzrosnąć.

Bilans ofiar trzęsienia ziemi w Pakistanie i Afganistanie wciąż rośnie. Zginęło 300 osób, szpitale pełne rannych

W trzęsieniu ziemi, które nawiedziło w poniedziałek Azję Południową, zginęło blisko 300 osób, głównie w Pakistanie i Afganistanie. Prawdopodobnie...

zobacz więcej

Służby mają utrudnione zadanie. Nie tylko dlatego, że ratownicy muszą prowadzić akcję w terenie górzystym. Przeszkodą są także warunki pogodowe oraz działające bojówki fundamentalistów islamskich, przeciwne przyjmowaniu pomocy finansowanej przez Zachód.

O przyjmowanie pomocy i współpracę do poszkodowanych zaapelował prezydent Afganistanu Ashraf Ghani. – Wzywam wszystkich Afgańczyków by pomagali sobie nawzajem w miejscach dotkniętych przez kataklizm. Proszę też by dostarczali dokładne informacje o ofiarach i zniszczeniach, byśmy mogli dotrzeć tam z pomocą – nawoływał.

7,5 stopnia w skali Richtera

Trzęsienie o sile 7,5 stopnia w skali Richtera nastąpiło w poniedziałek. Epicentrum miało miejsce trudno dostępnym rejonie Hindukuszu w prowincji Badachszan, jednym z najbardziej zacofanych i najbiedniejszych rejonów Azji.

Takie kataklizmy nie należą w tym regionie do rzadkości. W 2005 roku trzęsienie ziemi w Kaszmirze pochłonęło 75 tysięcy ofiar.

źródło:
Zobacz więcej