RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szałamacha o priorytetach PiS: reorganizacja resortów, górnictwo i podatki

Paweł Szałamacha jest wskazywany przez media jako kandydat na ministra w rządzie PiS (fot. TVP Info)
Paweł Szałamacha jest wskazywany przez media jako kandydat na ministra w rządzie PiS (fot. TVP Info)

Niewykluczone, że powstanie gospodarczy superresort, a ministerstwo skarbu docelowo zniknie. Typowany przez media na szefa jednego z resortów Paweł Szałamacha zapowiedział też w radiowej Jedynce koniec wielkich prywatyzacji.

Szałamacha: NFP ma tworzyć strategię rozwoju gospodarczego

Współautorem programu PiS dla przedsiębiorców i jednym z pomysłodawców powołania Narodowego Forum Przedsiębiorców jest Paweł Szałamacha. Poseł...

zobacz więcej

Paweł Szałamacha jest posłem na Sejm VII, dobiegającej właśnie końca kadencji. O reelekcję ubiegał się z listy PiS w okręgu poznańskim, gdzie zdobył 7272 głosów, za mało, by zdobyć mandat poselski. Przez media jest przedstawiany jako kandydat do objęcia teki ministra w jednym z resortów gospodarczych w rządzie PiS. W polskim radiu mówił o pierwszych wyzwaniach nowego rządu.

– Jest kilka spraw, które są zarówno pilne, jak i ważne. Na takiej krótkiej liście na pewno znalazłaby się sytuacja sektora górnictwa kamiennego, (...) decyzja co do przetargu na śmigłowce dla wojska (...), kwestie podatków, kredytów frankowych – wymieniał Paweł Szałamacha w „Sygnałach Dnia” w radiowej Jedynce.

Reorganizacja resortów gospodarczych

Szałamacha podkreślił, że większość resortów pozostanie w niezmienionej formie. Przypomniał o postulacie PiS dotyczącym reaktywacji Ministerstwa Gospodarki Morskiej i powstania Ministerstwa Energetyki. Wynikałoby to – jak mówił – z konieczności skupienia w jednym miejscu kompetencji, które dzisiaj są rozrzucone w trzech co najmniej resortach. – Część zadań ministra gospodarki, część zadań ministra skarbu i część zadań ministra środowiska zostanie im zabrana i będzie przekazana do tego dedykowanego resortu (energetyki – red. ) – wyjaśnił.

Szydło na konwencji: nasze propozycje będą kosztowały 39 mld zł. I wiemy, skąd wziąć pieniądze

zobacz więcej

– Jest kwestia tego typu, czy po takiej reorganizacji zasadnym jest to, żeby pozostał nadal odrębny resort skarbu, bo gros aktywów energetycznych, spółki paliwowe byłyby mu zabrane i przekazane do nadzoru właścicielskiego, do ministra energetyki – mówił.

Koniec dużych prywatyzacji

Według Szałamachy czas dużych prywatyzacji się skończył. – Nasza formacja nie zapowiadała sprzedaży takich aktywów jak energetyka, PZU, PKO BP czy KGHM Polska Miedź. Wobec tego jest podstawowa kwestia, czy wyspecjalizowany resort, którego logika polegała na prywatyzacji, na sprzedaży tych firm, ma sens istnienia – podkreślił.

Szałamacha odniósł się też do kwestii prywatyzacji LOT. – Firma najpierw musi wyjść na prostą. To znaczy trudno jest prywatyzować na dobrych warunkach firmę, która (...) przeżyła dzięki pomocy publicznej. Należy ją najpierw uzdrowić – ocenił.

Dodał, że takie resorty jak MSZ, Ministerstwo Finansów pozostaną w obecnej formie.

Program odbudowy popytu na węgiel

Szałamacha zwrócił też uwagę na potrzebę poprawy sfery kosztowej i dochodowej w górnictwie. – Przedstawialiśmy program odbudowy popytu na krajowy węgiel poprzez modernizację i rozbudowę sieci ciepłowniczych w Polsce – zaznaczył.

Paweł Szałamacha jest przedstawiany przez media jako kandydat do objęcia teki ministra w jednym z resortów gospodarczych w rządzie PiS.

źródło:
Zobacz więcej