Zemsta za Donbas. Ukraińcy publikują dane rosyjskich pilotów w Syrii

Rosjanie od ponad miesiąca bombardująSyrię (fot.twitter/InformNapalm English/PAP/EPA/VADIM SAVITSKY/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY/HANDOUT)

Założona na Ukrainie wspólnota internetowa InformNapalm opublikowała personalia rosyjskich lotników, którzy uczestniczą w operacji wojskowej w Syrii. Koordynator wspólnoty Roman Burko powiedział, że jest to tylko część danych, które zebrali wolontariusze. – Udostępniamy je stopniowo jako odpowiedź na rosyjską agresję wojskową – dodał.

Rosja przyznaje: w Syrii zginął nasz żołnierz, popełnił samobójstwo. Matka: nigdy nie uwierzę w tę wersję

zobacz więcej

InformNapalm nie ukrywa, że rozpowszechnione przez niego informacje to reakcja na doniesienia organizacji Human Rights Watch (HRW), według których w wyniku rosyjskich nalotów przeprowadzonych 15 października na północ od miasta Hims zginąć miało 59 cywilów, w tym 33 dzieci. Rosja zdementowała te wiadomości.

InformNapalm zaprezentował we wtorek infografikę z danymi personalnymi 11 rosyjskich pilotów i nawigatorów uczestniczących w nalotach w Syrii. Podano w niej ich imiona i nazwiska, daty urodzenia, stopnie wojskowe, przynależność do jednostek, informacje o wykształceniu oraz zaprezentowano ich zdjęcia.

W infografice przedstawiono również samoloty obsługiwane przez wymienione osoby, numery boczne, nazwy baz wojskowych, w których na stałe stacjonują i numery jednostek, do których te maszyny są przypisane. Wspólnota podkreśla, że materiały te zgromadzono z ogólnie dostępnych źródeł, m.in. z sieci społecznościowych.

„Bez Syrii nie pokonamy Państwa Islamskiego”. Rosja nadal będzie dostarczać broń Asadowi

Władimir Putin twardo opowiada się za wspieraniem syryjskiego reżimu Baszara al-Asada. Prezydent Rosji nie bierze pod uwagę ostrzeżeń Waszyngtonu,...

zobacz więcej

Kolejne dane żołnierzy będą publikowane

Burko, który jest ukraińskim dziennikarzem wojskowym, wyjaśnił, że na początku października InformNapalm postawił Moskwie ultimatum, w którym ostrzegł, że dane rosyjskich żołnierzy w Syrii będą publikowane za każdym razem, gdy dojdzie do złamania porozumień o wstrzymaniu ognia w Donbasie.

Wiadomość ta wywołała niezadowolenia rosyjskich władz. 15 października rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że pojawiające się w ukraińskich mediach zdjęcia rosyjskich wojskowych w Syrii są „wrogim działaniem”.

Rosjanie zbombardowali cele w Syrii

Rosjanie przeprowadzili pierwszy nalot w Syrii, w pobliżu miasta Homs – podaje amerykańska telewizja CNN. W jego wyniku śmierć poniosło 27 osób....

zobacz więcej

„Rosyjskie służby na nas polują”

– Wiemy, że rosyjskie służby specjalne na nas polują, co widać po aktywności ataków hakerskich na naszą stronę internetową, po próbach podsłuchiwania rozmów telefonicznych i śledzenia naszych kontaktów z innymi organizacjami wolontariuszy – stwierdził Roman Burko.

Zapewnił, że pochodzący z różnych krajów wolontariusze InformNapalmu nie są zwolennikami Państwa Islamskiego. – Nie jesteśmy w żaden sposób związani z tą grupą terrorystyczną i nie uznajemy jej metod. Utrzymujemy kontakty z Wolną Armią Syryjską i zwykłymi, cywilnymi mieszkańcami Syrii, którzy często wyrażają wdzięczność za naszą działalność – powiedział.

InformNapalm jest dziś międzynarodowym ruchem, który powstał na Ukrainie w roku 2014 w odpowiedzi na rosyjską agresję na to państwo. Zgromadzeni w nim wolontariusze zajmowali się wówczas publikacją dowodów na zaangażowanie Moskwy w działania tzw. rosyjskiej samoobrony na Krymie, a następnie informowali o wydarzeniach związanych z aneksją tego półwyspu przez Rosję.

Obecnie InformNapalm przekazuje wiadomości ze strefy konfliktu ze wspieranymi przez Rosję separatystami w Donbasie oraz publikuje dane na temat udziału Rosji w konflikcie syryjskim.

źródło:

Zobacz więcej